PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Perfekcyjny przepis na pstrąga

Perfekcyjny przepis na pstrąga

Autor: Grzegorz Tomczyk 2015-03-29 09:09:28
Perfekcyjny przepis na pstrąga

Jesteśmy dziwnym krajem, który pomimo dobrodziejstwa swoich rzek i stawów, wciąż nie zauważa korzyści płynących z jedzenia ryb. Statystyki są zatrważające: na 70 kg mięsa zjadanego przez jedną osobę rocznie, przypada tylko 13 kg ryby. A przecież ryby są...

Perfekcyjny przepis na pstrąga

Jesteśmy dziwnym krajem, który pomimo dobrodziejstwa swoich rzek i stawów, wciąż nie zauważa korzyści płynących z jedzenia ryb. Statystyki są zatrważające: na 70 kg mięsa zjadanego przez jedną osobę rocznie, przypada tylko 13 kg ryby. A przecież ryby są nie tylko źródłem witamin, minerałów i wielu składników odżywczych, ale przede wszystkim – są smaczne.

Delikatne i chude mięso pstrąga zawiera najwięcej spośród wszystkich słodkowodnych ryb kwasów omega-3, które ogrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Co warto podkreślić, już dwie porcje pstrąga tygodniowo zaspokajają zapotrzebowanie na DHA u osób z chorobami serca. Ponadto pstrąg jest niskokaloryczną rybą, bogatą w fosfor, selen, wapń, magnez, żelazo, potas i witaminy z grupy B. Jest to więc świetna alternatywa dla osób, które nie przepadają za tłustymi rybami morskimi.

Pstrąg z grilla a może z piekarnika?
Nie istnieje idealny przepis na rybę, który zadowoli każdego. Każdy z nas ma swoje smaki i ciężko dogodzić wszystkim. Oczywiście, w tak wyjątkowy czas jakim są święta Bożego Narodzenia, ciężko negować tradycyjne przepisy rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie kłóćmy się więc z babcią, która jak co roku przekonuje nas do panierowanego karpia i pstrąga z głębokiego tłuszczu. Ale może warto ją jakoś przekonać do tego, że wasz przepis na pstrąga jest równie smaczny? Nie będzie to wcale takie trudne.

Szybkie, łatwe i przyjemne
W czasie, gdy wszystkie patelnie są zajęte, pstrąg pieczony w folii wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jego przyrządzenie zajmuje niewiele czasu i wysiłku. Wystarczy łyżka masła, świeże zioła (bazylia i oregano), dwa plasterki cytryny, sól, pieprz, oliwa z oliwek i folia. Rybę myjemy, patroszymy i oskrobujemy. Przyprawiamy ją, do środka wkładamy masło, zioła i cytrynę, smarujemy oliwą, zawijamy w folę i… gotowe! Wystarczy włożyć ją do pieca i za 25 minut delektować się pyszną i zdrową rybą z piekarnika.

Można podawać z pieczonymi ziemniakami i świerzymi warzywami. Smacznego!

źródło: CM, fot. MF

 

Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmieciowe pułapki na zwierzęta. Naukowcy podają szokujące dane


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


BULT SMOGOWICZE