O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Owady jadalne popularne w Czechach. Makarony z robakami w menu

Owady jadalne

Owady jadalne jako źródło białka cieszą się coraz większą popularnością za naszą południową granicą. Stopniowo wprowadza się je jako suplementy.  

Na rynku czeskim rośnie zainteresowanie detalistów spożywczych owadami jadalnymi. Są stosowane jako pasza dla zwierząt, a także służą za suplement diety, np. w postaci mączki z owadów do makaronu. Robaki zawierają bardzo wysokiej jakości białko, w wilgotnej masie, podobnie jak wołowina.

Trzy owady zyskały akceptację Komisji Europejskiej jako pokarm

Komisja Europejska do tej pory zatwierdziła trzy gatunki jako tzw. nowe pokarmy: wełnowca, świerszcza domowego i szarańczę wędrowną. Owady są częścią menu w ponad stu krajach.

Początkowo fermy owadów zaopatrywały głównie ogrody zoologiczne, teraz także producentów żywności. „Owady mogą w końcu stać się suplementem dla dużych gospodarstw hodowlanych. Nie chodzi o to, że zamierzamy zastąpić krowy tym robakiem. Będzie to suplement białkowy, ponieważ owady naprawdę są bombą białkową. Na mokro jest tak samo jak wołowina Jeszcze zanim trafi (na talerzu) dla ludzi, posłuży jako pasza dla zwierząt gospodarskich – mówi Petra Škvorová z Wydziału Agrobiologii, Żywności i Zasobów Naturalnych Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (ČZU).

Żywność, która nie była typowa w UE przed 1997 r., wymaga oświadczenia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Komisja Europejska zaakceptowała zalecenia organu dotyczące trzech gatunków, zatwierdzając je jako nową żywność. Omówionych zostanie jeszcze dziewięć innych. Powodów, by wykorzystać owady w ten sposób, zdaniem naukowca, jest więcej.

Owady jadalne

Owady jadalne mają liczne zalety

„W porównaniu z innymi zwierzętami zużywa mniej gruntów rolnych, potrzebuje stosunkowo mało wody. Obwiniamy krowy za gazy cieplarniane, tutaj nie ma nic takiego. Najważniejsze jest przelicznik: ile zwierzę musi jeść, aby zyskać kilogram wagi. Owady są zwierzętami zimnokrwistymi, co oznacza, że ​​energia, którą otrzymują, nie jest wykorzystywana do ogrzewania własnego ciała. Dzięki temu współczynnik konwersji jest bardzo niski” – powiedziała Škvorová.

Kiedy owady są mielone na proszek, można je dodawać do zwykłych pokarmów, takich jak makaron, jako mączka owadzia. Proszek ów jako częściowy zamiennik mąki. „jest znacznie bardziej strawny dla konsumenta, ponieważ znajduje się w żywności, którą znają i nie widzą kształtu” – powiedziała Škvorová.

W badaniach w CZU wykorzystywane są różne produkty uboczne produkcji żywności. Na przykład odpady marchwi lub wytłoki z rzepaku. „Sprawdzamy, czy zjedzą je dla nas świerszcze, szarańcza, a nawet robaki i jak wpływa to na ich wartości odżywcze” – powiedziała Škvorová. Ostatnie badania wykazały, że gdy do diety świerszczy doda się resztki marchwi, zawartość beta–karotenu wzrasta. Škvorová pracuje obecnie nad dodaniem pulpy rzepakowej do diety świerszczy, a jej zespół jest w stanie zmienić proporcję kwasów nasyconych i nienasyconych dzięki pulpie.

Społeczeństwo czeskie powoli akceptuje owady jadalne

Obecnie w Republice Czeskiej dozwolone jest karmienie ryb, drobiu, świń i zwierząt domowych owadami. Niektórzy próbują karmić nim ryby lub króliki. Firma Sens Foods jako pierwsza wystartowała w Czechach, które według Škvorovej najpierw miały własne farmy w Tajlandii, ponieważ świerszcze potrzebują stosunkowo wysokiej temperatury, około 27 stopni.

W agrosalonie Země žívitelka ludzie często pytają, co zrobić, aby mieć w domu własne małe gospodarstwo rolne. Na stoisku CZU mogą też posmakować owadów. Dominują pozytywne reakcje, ale było też zdanie: „Jesz to, a już nigdy cię nie pocałuję”. Około 70 procent ludzi kończy degustację owadów. Chodzi o smażone świetliki i świerszcze. Owady należy najpierw zagłodzić, a następnie zamrozić. „Umierają, powoli zasypiając. Stopniowo zmniejszają swój metabolizm, aż zmniejszą go tak bardzo, że nie są w stanie go przywrócić i już się nie budzą” – powiedziała Škvorová.

Ekspertka uważa, że ​​dla nowych pokoleń owady jadalne nie będą już taką rzadkością. Kiedy sama chciała zjeść pierwszego świerszcza, przez około godzinę biegała z nim po wydziale. „Wszyscy pytali mnie: 'Oszalałeś, co robisz biegając ze świerszczem?' Zdecydowałam się bardzo długo” – dodała.

Czytaj również:Owady jadalne – nowa publikacja FAO o bezpieczeństwie żywności

Agris.cz /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023