PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /OPZZ RiOR zaostrzy protest - żąda dymisji Sawickiego

OPZZ RiOR zaostrzy protest - żąda dymisji Sawickiego

Autor: Aleksandra Lipiec 2015-02-25 09:41:00
Brak grafiki
OPZZ RiOR wznawia blokowanie dróg, tego dnia chce też zastosować nową dotkliwą formę protestu - poinformował szef tej organizacji Sławomir Izdebski. Nie ujawnił jednak, na czym będzie ona polegać. Związek chce też odwołania ministra rolnictwa Marka Sawickiego...

OPZZ RiOR wznawia blokowanie dróg, tego dnia chce też zastosować nową dotkliwą formę protestu - poinformował szef tej organizacji Sławomir Izdebski. Nie ujawnił jednak, na czym będzie ona polegać. Związek chce też odwołania ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

"Żądamy dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego" - podkreślił szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski na wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że zostanie zebranych 100 tys. podpisów pod petycją, która będzie złożona w Kancelarii Prezydenta, bo to on - zaznaczył - odwołuje ministrów. Według niego zebranie podpisów zajmie około dwa tygodnie.

Według zapowiedzi związkowców od środy wznowione zostaną protesty na drogach. Blokowana będzie droga nr 25 pod Kaliszem, w Lubawie (woj. warmińsko-mazurskie), w Krynicach (droga nr 17) w powiecie Tomaszów Lubelski. We wtorek odbyły się dwie blokady pod Parczewem - wyliczał Izdebski.

Zapowiedział też, że w środę o godz. 10. poinformuje o jeszcze jednej formie protestu. "Będzie to forma dotkliwa" - zaznaczył. Może to być np. blokada ministerstwa rolnictwa (do gmachu resortu będzie można wejść, ale nie wyjść), może to być wylanie 100 tys. litrów gnojowicy "lub jeszcze inna forma, o której powiadomię jutro" - podkreślił.

Według Izdebskiego przygotowywany jest wniosek do prokuratury przeciwko ministrowi Sawickiemu, który ma być złożony w tym tygodniu; wniosek dotyczy działania Agencji Rezerw Materiałowych.

Rolnicy z OPZZ RiOR od czwartku protestują pod kancelarią premierą. Organizacja ta ma zgodę na sześciodniowy protest, ten termin kończy się w środę, ale - jak zaznaczył Izdebski - już jest złożony wniosek o przedłużenie protestu na kolejne 10 dni. Związkowcy chcą rekompensat za straty spowodowane przez dziki oraz interwencji na rynku wieprzowiny i mleka.

żródło: PAP, fot. wsensie.pl