PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Opłacalność produkcji rolnej w Polsce – jak jest naprawdę?

Opłacalność produkcji rolnej w Polsce – jak jest naprawdę?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-11 08:02:18
Opłacalność produkcji rolnej

W ostatnim czasie jednym z głównych tematów w mediach jest opłacalność produkcji rolnej. Mówi się, że rolnicy mogą zarobić ze względu na wzrost cen za płody rolne, z kolei konsumentów straszy się różnymi podwyżkami. Jak jest naprawdę?

Opłacalność produkcji rolnej – zboża i nawozy

Opłacalność produkcji rolnej przedstawia się zgoła inaczej w stosunku do tego, co mówią media. Wielkopolska Izba Rolnicza przedstawiła dane w ramach programu sprawozdawczego „Złotówka”. Wynika z nich, iż porównując dane z początku lipca i sierpnia z lat 2020-2021, widać co prawda kilkunastoprocentowy wzrost cen zbóż i nieco wyższy wzrost cen na rzepak. Jednak w tym samym czasie ceny środków do produkcji rolnej odnotowały kilkudziesięcioprocentowe wzrosty.

Jak tłumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza z zestawionych danych wynika, iż cena zbóż z nowych zbiorów, w przypadku pszenicy konsumpcyjnej w lipcu 2021 r. wzrosła o ponad 12% w stosunku do analogicznego czasu w roku poprzednim, w sierpniu cena wzrosła o ponad 19%. Najwyższa procentowa zmiana ceny w stosunku do roku poprzedniego nastąpiła w przypadku rzepaku, którego cena wzrosła o ponad 29% w porównaniu z sierpniem 2020 r.
Wzrost cen energii pociągnął za sobą wzrost kosztów produkcji. Szczególnie spektakularne wzrosty odnotowaliśmy na rynku nawozów mineralnych. Ich ceny wzrosły kilkadziesiąt procent i to w ciągu zaledwie kilku miesięcy bieżącego roku!

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, opłacalność produkcji rolnej nie zwiększyła się ze względu na wzrost cen nawozów. WIR tłumaczy, że od początku 2021 r. obserwujemy skokowy wzrost cen nawozów mineralnych. Zwyżki są bardzo znaczące i nie zapowiada się na jakieś obniżki. Od początku bieżącego roku saletra amonowa podrożała o ponad 25%, w sierpniu tego roku za tonę tego nawozu w Wielkopolsce trzeba zapłacić ponad 1.440 zł. Cena mocznika od początku roku wzrosła średnio o 32%, w obecnym czasie za tonę mocznika musimy zapłacić ok. 2.200 zł.

W stosunku do roku poprzedniego, cena saletry amonowej wzrosła średnio o 400 zł/t. Mocznik podrożał najbardziej, bo aż ponad 30%. Za polifoskę w tym okresie trzeba było zapłacić ponad 2.100 zł, gdzie w ubiegłym roku średnia cena wyniosła 1.600 zł. Podwyżki cen dotyczą także nawozów wieloskładnikowych.

Światowy Dzień Żywności – kolejna edycja już 16 października!

Opłacalność produkcji rolnej spada?

Według Wielkopolskiej Izby Rolniczej pomimoOplacalnosc produkcji rolnej stosunkowo wysokich cen skupu zbóż, w portfelu rolnika zostaje obecnie mniej pieniędzy niż przed rokiem! Decydują o tym takie czynniki jak: niższe niż w ubiegłym roku plony, słabsza jakość ziarna i oczywiście zwiększone koszty produkcji. Opłacalność produkcji rolnej spada ze względu na rosnące z miesiąca na miesiąc ceny środków do produkcji rolnej.

Mamy tutaj do czynienia z niekorzystnym zjawiskiem rozwarcia tzw. nożyc cenowych. Według definicji ekonomicznej nożyce cenowe, to relacja cen artykułów nabywanych przez rolników do cen produktów przez nich sprzedawanych. Nożyce cen są jednym z podstawowych wskaźników obrazujących zmiany poziomu cen oraz możliwości nabywcze rolników. W przypadku, gdy dynamika cen produktów sprzedawanych jest wyższa od dynamiki cen środków produkcji, sytuacja ekonomiczna podmiotu poprawia się. W odwrotnej sytuacji, kiedy tempo wzrostu cen towarów kupowanych jest wyższe od cen towarów sprzedawanych, sytuacja ekonomiczna podmiotu pogarsza się.

Obecnie mamy do czynienia właśnie z tą niekorzystną sytuacją, gdy to tempo wzrostu cen towarów przemysłowych kupowanych przez rolników jest wyższe od tempa wzrostu cen płodów rolnych przez nich sprzedawanych. Prowadzi to zazwyczaj do pogorszenia sytuacji ekonomicznej rolników.

Zakończymy zatem krótkim apelem: zanim ktoś zacznie liczyć rolnikom ile zarobili, niech policzy wpierw – ile musieli wydać na środki do produkcji rolnej.

– kończy Izba.

wir.org.pl/fot.pixabay