PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Opieka nad nieuleczalnie chorymi na terenach wiejskich

Opieka nad nieuleczalnie chorymi na terenach wiejskich

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-06-14 07:28:09
Opieka

Nowy model domowej opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi, niesamodzielnymi, na terenach wiejskich ma pokazać projekt "Dać to, czego naprawdę potrzeba", którego realizacja zaczęła się w województwie podlaskim - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku. Opieka nad nieuleczalnie chorymi na terenach wiejskich jest utrudniona ze względu na oddalenie od ośrodków miejskich. Projekt ma uzupełniać dotychczasową formę opiekę nad takimi osobami.

Opieka nad nieuleczalnie chorymi – ważny projekt

Projekt jest dofinansowany przez Komisję Europejską. Realizuje go Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza, województwo podlaskie (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej), OWOP-Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Inicjator projektu, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza od dziesięciu lat zajmuje się pomocą osobom nieuleczalnie chorym na terenach wiejskich w gminach w regionie. Często to osoby samotne, w podeszłym wieku, rejony, w których mieszkają należą do wyludniających się, są słabo rozwinięte.polska wies zucycie pradu 2

Prezes Fundacji dr Paweł Grabowski powiedział na konferencji, że projekt ma pokazać skuteczność opieki długoterminowej nad takimi osobami, bo w trakcie tej wieloletniej pracy Fundacji pokazano, że ten system, który obecnie proponuje państwo, jest - jak ocenił - "niewystarczający". "Nie działa to wszystko dobrze, wiele osób nie dostaje opieki takiej, jaką mogłoby, jakiej potrzebuje" - mówił Grabowski. Dodał, że system, który jest proponowany polega na tworzeniu sieci wsparcia.

Czytaj także: Drogi dojazdowe do pól będą zmodernizowane

Opieka nad nieuleczalnie chorymi – o co chodzi

W opisie projektu podano, że chodzi o sieć pomocy zarówno ze strony grup nieformalnych, sąsiadów, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych. Wsparcie mają także dostać rodziny podopiecznych, które często są opiekunami chorych.

"Kluczowym elementem innowacji jest koordynator opieki osób zależnych, który spełnia rolę +ogniwa+ spajającego potrzeby pacjentów z działaniami sieci. Działający w ten sposób mechanizm zaspokajać będzie realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych" – wyjaśniono w opisie projektu. Przez trzy lata trwania projektu, nowy model opieki będzie testowany w pięciu gminach województwa podlaskiego: Gródek, Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo. Będą brać w tym udział medycy, będą prowadzone badania naukowe.

Dr Grabowski zaznaczył, że budowanie tej sieci wymaga spotkań, pandemia spowodowała więc, że projekt rusza z opóźnieniem. "Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby te spotkania odbywały się zdalnie" - mówił Grabowski.

Iwona Zaborowska z OWOP powiedziała, że projekt jest innowacją społeczną, jest szansa, że będzie upowszechniany w innych miejscach w kraju i Europie. Powiedziała, że przedsięwzięcie dostało dofinansowanie bezpośrednio z KE.

Urząd marszałkowski doprecyzował, że z Europejskiego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych pochodzi na ten projekt 712,4 tys. euro. Cała wartość projektu to 890,5 tys. euro.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że cel projektu to pomoc osobom ciężko chorym, niesamodzielnym, na terenach wiejskich, gdzie jest znacznie słabsza niż w większych miastach możliwość takiej pomocy.

"Mam nadzieję, że powstaną z tego dobre wnioski, dobre działania, które przyczynią się do pomocy osobom chorym, nieuleczalnie chorym, niesamodzielnym tak, żeby faktycznie uzupełnić te działania, które są realizowane w ramach pomocy rządu, bo wiemy, że my tutaj u siebie w regionie, lepiej wiemy niż rząd jak można pewne działania podjąć, z jakimi inicjatywami wystąpić tak, żeby jeszcze ta pomoc wyglądała lepiej" – powiedział marszałek.

PAP/fot. pixabay