PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Opady śniegu utrudniły ruch i spowodowały wypadki w Szwajcarii

Opady śniegu utrudniły ruch i spowodowały wypadki w Szwajcarii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-10 20:49:49
Opady śniegu

Duże opady śniegu utrudniły ruch, spowodowały liczne wypadki i zagrożenia lawinowe w znacznej części Szwajcarii. 

SRF Meteo poinformowała, że zima przyniosła w piątek duże opady śniegu w znacznej części Szwajcarii, co doprowadziło do dziesiątków wypadków drogowych. W wielu regionach wzrosło niebezpieczeństwo lawinowe. Trudne warunki drogowe spowodowały dziesiątki wypadków drogowych w kilku regionach Szwajcarii, tylko w kantonie Berna od rana do południa policja informowała o 50 wypadach drogowych.

Opady śniegu w Szwajcarii opady śniegu wypadki

SRF Meteo poinformowała, że zima przyniosła w piątek duże opady śniegu w znacznej części Szwajcarii, co doprowadziło do dziesiątków wypadków drogowych. W wielu regionach wzrosło niebezpieczeństwo lawinowe. Po południu opady śniegu zamieniały się miejscami w deszcz, pod wieczór znowu sypał śnieg. Śnieżny front nadszedł w czwartek z zachodu, a jako pierwsze pod śniegiem znalazły się rejony graniczące z Francją. Służby pogodowe i drogowe w piątek od rana ostrzegały o potrzebie zachowania większej ostrożność na drogach i ulicach.

Warunki pogodowe spowodowały wypadki

„Trudne warunki drogowe spowodowały dziesiątki wypadków drogowych w kilku regionach Szwajcarii, tylko w kantonie Berna od rana do południa policja informowała o 50 wypadach drogowych” – opisuje Berner Zeitung.

Wypadki zdarzały się także w innych regionach, wiele pojazdów wpadło w poślizg lub utknęło w zaspach. W kantonie St. Gallen aż sześć zgłoszeń dotyczyło samochodów, które poruszały się ze zbyt dużą ilością śniegu na dachach. Rekordzista miał na dachu 31-centrymetrową pokrywę.

„W zachodniej Szwajcarii służby ostrzegają o dużym zagrożeniu lawinowym. W regionie Bex-Villars w Vaud oraz w regionach Conthey-Fully, Emosson, Genepi, Monthey-Val d'Illiez i Val d'Entremont-Val Ferret w Valais zagrożenie lawinowe wzrosło do najwyższego poziomu” –  poinformował Instytut Badań nad Śniegiem i Lawinami. W pozostałych rejonach Alp Szwajcarskich oraz na Jurze istniało znaczne zagrożenie lawinowe.

Instytut podkreśla, że w prawie całym regionie alpejskim jest obecnie znacznie więcej śniegu, niż zwykle. Jak przewiduje SRF Meteo, jest duża szansa na „białe święta” nie tylko w regionach górskich, ale i na nizinach.

Sprawdź: Pogoda na 10 i 11 grudnia. Zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu

fot.pixabay.com