O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-03-2021

Autor: Monika Faber

Odmiany kleszczy – co powinieneś o nich wiedzieć?

Odmiany kleszczy

Odmiany kleszczy pod względem biologicznym przypominają pajęczaki. Na świecie występuje około 900 ich rodzajów, a w Polsce 19. Wszystkie z nich posiadają dobrze rozwinięty aparat żądlący, którym wycinają otwór w ciele człowieka i umieszczają w nim swoje żądło – hypostom. Do najniebezpieczniejszych odmian kleszczy w Polsce zaliczyć należy: obrzeżek gołębień, kleszcz łąkowy, kleszcz pospolity.

Odmiany kleszczy – anatomia

Na świecie istnieje blisko 900 gatunków kleszczy, z czego 70 z nich obecnych jest w Europie, a 19 to stałe elementy akrogauny w Polsce. Pajęczaki te dzielimy na twarde i miękkie. Biologicznie zalicza się je do powyższego gatunku ze względu na fakt posiadania ośmiu odnóży oraz do grupy roztoczy. Jest pasożytem, który do przeżycia potrzebuje innego organizmu, a dokładnie jego krwi. Potrafią przytwierdzić się do żywiciela nawet na 15 dni, dlatego też szukają ciepłego i miękkiego miejsca. Wszystkie odmiany kleszczy posiadają wysoko rozwinięty aparat żądlący oraz narząd gębowy przypominający nożyczki, za pomocą, którego wchodzi pod skórę zasysając wpływającą krew. Kleszcze mocno przytwierdzają się do ciała za pomocą długiego rządu ułożonych symetrycznie niewielkich kolców na żądle. Niektóre z powyższych pajęczaków produkują również swojego rodzaju klej, który jeszcze mocniej przytwierdza je do ciała żywiciela.odmiany kleszczy

Odmiany kleszczy – podział gatunku

Wyróżniamy dwa rodzaje kleszczy: miękkie i twarde. Do pierwszego gatunku zaliczamy osobniki nie posiadające Scutum, czyli twardego pancerza na grzbiecie, dlatego też są bardzo miękkie i skóropodobne. Najczęściej spotkać je można w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, w Europie znany jest jedynie obrzeżek gołębień. Natomiast do twardych rodzajów powyższych pajęczaków zalicza się osobniki ze Scutum, który u samców pokrywa cały grzbiet, a u samic, larw i nimf jedynie połowę. Odmiany kleszczy twardych znaleźć można na całym świecie poza Arktyka i Antarktyką do ich rodziny zalicza się kleszcze pospolite, łąkowe, kleszcza jeżowe oraz psie.

Czytaj także: Choroba pęcherzykowa świń – nie pomyl jej z różnicową pryszczycą

Odmiany kleszczy – najgroźniejsze gatunki występujące w Polsce

W Polsce do najgroźniejszych gatunków kleszczy zalicza się: obrzeżek gołębień, kleszcz łąkowy, kleszcz pospolity. Pierwszy z nich pasożytuje na gołębiach i innych ptakach, dlatego też występują w kurnikach, gołębnikach, na strychu oraz poddaszu mieszkań. Jeżeli w okolicy nie ma ptaków, przedostają się one do mieszkań i atakują ludzi. Żerują zazwyczaj w nocy całymi grupami. Ugryzienia dokonane przez nie bardzo bolą, swędzą i długo się goją, a powstałe zmiany skórne mogą utrzymać się nawet do 1,5 roku. Najczęściej znaleźć je można w szparach podłóg, futryn, pod parapetami, tapetami, progami, w szczelinach mebli i miejscach do spania. Najlepszym sposobem do walki z nimi jest profilaktyka w postaci zagipsowania szczelin przy drzwiach i oknach. Odmiany kleszczy – obrzeżek jest niebezpieczny ze względu na fakt przenoszenia chorób odkleszczowych oraz wywoływania uczuleń.

Odmiany kleszczy – kleszcz łąkowy i pospolity

Najczęściej spotkać go można na terenie Polski północno-wschodniej. Upodobał on sobie łąki, zakrzewione pastwiska, bagniste tereny leśne i obrzeża jezior. Częściej atakuje zwierzęta niż ludzi, ale jeżeli wkują się w ciało ludzkie to najczęściej w głowę. Najbardziej niebezpieczne są w okresie marca/kwietnia i września/listopada. Natomiast odmiany kleszczy pospolitych najlepiej czują się w wilgotnych miejscach. Spotkać można je w całej Polsce zwłaszcza w obszarach zalesionych, miejskich parkach oraz ogródkach. Najlepszym pożywieniem dla nich jest krew ludzka. To właśnie kleszcz pospolity najczęściej przenosi choroby odkleszczowe.

kleszcze info/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023