PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /O krok od tragedii. Znaleziony niewybuch mógł wysadzić posesję

O krok od tragedii. Znaleziony niewybuch mógł wysadzić posesję

Autor: Monika Faber 2022-04-05 13:30:00
niewybuch

Niebezpieczne relikty przeszłości znajdują się na terenie całej Polski. Tym razem niewybuch znaleziono w Kawicach w woj. dolnośląskim.

W miniony weekend policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zabezpieczali miejsce odnalezienia niewypału w Kawicach. Kluczowa w tej sytuacji okazała się przytomność umysłu właściciela posesji, gdyż w innym, przypadku mogło dojść do nieszczęścia.

Konieczna interwencja saperów

31 marca dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymał informację od właściciela posesji w Kawicach o niewypale. Zgłaszający znalezisko mężczyzna powiedział, że natknął się na niewybuch podczas rutynowych prac na swojej działce, nagle urządzenie, na którym pracował zatrzymało się. Gdy spostrzegł, iż elementy urządzenia zostały zablokowane przez przedmiot przypominający niewypał, postanowił zawiadomić oddział policji. 

Policjanci legnickiej komendy, którzy zostali skierowani na miejsce zdarzenia, potwierdzili je. Natychmiastowo zdecydowano się na zabezpieczenie terenu oraz pomoc saperów. Po pewnym czasie grupa głogowskich saperów unieszkodliwiła pocisk.

niewybuch

Każdy niewybuch należy zgłaszać i zabezpieczać 

Przytomność właściciela działki okazała się najważniejsza. To dzięki jego decyzji nie doszło do wybuchu pocisku moździerzowego z czasów II wojny światowej.

Policja nieustannie przypomina, że każdy znaleziony niewybuch lub niewypał jest niebezpieczny i pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać ani przenosić. Ponadto kategorycznie zabrania się wrzucania takich znalezisk do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Po niezwłocznym zawiadomieniu służb należy dokładnie oznaczyć oraz zabezpieczyć miejsce znaleziska tak, aby nikt nie miał do niego dostępu.

Czytaj też: Rolnik natknął się na niewybuchy. Podczas orki wykopał… miny

źródła:legnica.policja.gov.pl/fot.KMP w Legnicy


Wilki podejrzewane o atak na mieszkańca gminy Wojaszówka

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 15:15:00

IMGW wydał ostrzeżenie 3 stopnia. Miejscami nawet 37 st. C

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 13:30:00

Prognoza pogody na najbliższe dni. Wystąpią zachmurzenia i deszcz

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 09:30:00

BULT SMOGOWICZE