PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Noszenie maseczek – kiedy rolnik musi stosować się do nakazu?

Noszenie maseczek – kiedy rolnik musi stosować się do nakazu?

Autor: Maciej Pawłowski 2020-04-17 08:39:24
Noszenie maseczek

Noszenie maseczek z dniem 16. kwietnia stało się obowiązkowe w miejscach publicznych. Ewentualnie do zasłaniania nosa i ust możemy używać szalików czy chust. W jakich przypadkach nakaz ten obowiązuje rolników?

Noszenie maseczek w miejscach publicznych

Rozporządzenie, które weszło w życie 16. kwietnia, wynika z trwającej pandemii koronawirusa. Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski, obowiązek zakrywania nosa i ust będzie obowiązywać aż do momentu wynalezienia szczepionki na wirusa. Nakaz noszenia maseczek dotyczy miejsc ogólnodostępnych, mających charakter publiczny. Są to różnego rodzaju galerie, punkty usługowe czy też inne miejsca dostępne dla nieograniczonej ilości osób. Z wyjaśnień resortu rolnictwa wiemy natomiast, że noszenie maseczek nie będzie tyczyć się rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym lub przebywania na terenie prywatnym.

Noszenie maseczek – zakaz przemieszczenia się

W Polsce obowiązuje również zakaz przemieszczania się bez wyraźnej potrzeby. Ministerstwo zaznaczyło jednak, że wraz  z nowym brzmieniem paragrafu 5 pkt 1 rozporządzenia noszenie maseczek koronawiruszakaz przemieszczania się na terytorium RP nie dotyczy przemieszczania się danej osoby w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych;
  • lub pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym;
  • lub realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt lub zakupu towarów i usług z tym związanych.

Noszenie maseczek nie dotyczy również własnych nieruchomości gruntowych wokół domu.

Noszenie maseczek – podstawa prawna

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podstawą prawną do powyższych informacji jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (poz. 673). Ponadto podczas ostatniej konferencji szef resortu zdrowia zaznaczył, że proces łagodzenia obostrzeń będzie w dużej mierze zależeć od rozwoju sytuacji w Polsce – liczby chorych, liczby wolnych łóżek szpitalnych, wolnych respiratorów. Noszenie maseczek obowiązywać ma aż do wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Czytaj także: Zwolnienia ze składek ZUS dla beneficjentów pozarolniczej działalności

gov.pl/fot.pixabay