PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Nielegalne odpady zatrzymano w Świecku w woj. lubuskim

Nielegalne odpady zatrzymano w Świecku w woj. lubuskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-14 22:30:00
nielegalne odpady

Funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali w Świecku przewoźnika, który transportował nielegalne odpady. 

Ponad 23 tony odpadów maiły trafić do woj. dolnośląskiego. Przewoźnik i odbiorca nie posiadali pozwoleń na ich przywóz do Polski – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz. Jak przekazała rzeczniczka, przewoźnik twierdził, że nawet nie słyszał o obowiązku zgłoszenia w systemie SENT przewozu takich odpadów.

Nielegalne odpady zatrzymane na trasie z Danii do Polski 

Funkcjonariusze lubuskiej KAS skierowali do szczegółowej kontroli transport jadący z Danii do Polski. W przestrzeni ładunkowej znajdowały się 23,4 tony odpadów. Nielegalne odpady stanowiły pocięte kable, plastikowe osłonki, wtyczki, kawałki pilotów telewizyjnych i lamp.

Jak przekazała rzeczniczka, przewoźnik twierdził, że nawet nie słyszał o obowiązku zgłoszenia w systemie SENT przewozu takich odpadów. Również odbiorca towaru z Dolnego Śląska nie figuruje w ogólnopolskiej bazie danych BDO, w której wymienione są wszystkie firmy posiadające pozwolenia na przywóz odpadów do Polski.

Transport zatrzymany na czas toczącego się postępowania

Transport został zatrzymany na czas postępowania. Zostanie także wydana decyzja o tym, by zwrócić nielegalny towar do nadawcy lub o, aby go  zutylizować na koszt odbiorcy. Natomiast na odbiorcę i przewoźnika nałożone zostaną wielotysięczne kary m.in. za brak zgłoszenia w systemie, brak pozwoleń itd.

Markowicz przypomniała, że 22 lutego br. weszły w życie przepisy, które dają Służbie Celno-Skarbowej uprawnienia do objęcia szerszą kontrolą wszystkich przywożonych do Polski transportów z odpadami.

Zgodnie z tymi przepisami został wprowadzony obowiązek zgłaszania transportu odpadów – podobnie jak w przypadku wyrobów akcyzowych – w systemie SENT. Chodzi o likwidację tzw. szarej strefy w nielegalnym obrocie odpadami.

Przypomnijmy, że Krajowa Administracja Skarbowa również w lutym przejęła transport nielegalnych odpadów. 

Czytaj też: Funkcjonariusze KAS przejęli ponad 1,6 tony nielegalnego tytoniu

PAP/fot. lubuskie.kas.gov.pl


Turystyka wiejska promowana na muralach. Świetna akcja POT

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 13:27:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 27 i 28 czerwca

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 09:30:00

IMGW prognozuje upalny i słoneczny poniedziałek w całym kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:30:00

BULT SMOGOWICZE