PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Niebezpieczne grille z importu. Zatrważające wyniki testów UOKiK

Niebezpieczne grille z importu. Zatrważające wyniki testów UOKiK

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-29 12:30:00
grille

Przed majówką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował grille dostępne w sklepach, hurtowaniach u dystrybutorów i producentów.

W 8 na 10 przebadanych laboratoryjnie urządzeniach wykryto wady konstrukcyjne. Najczęściej paleniska były wykonane ze zbyt cienkiej blachy. W ocenie UOKiK, jakość oferowanych produktów pogorszyła się w stosunku do kontroli przeprowadzonej przed pięciu laty.

UOKiK skontrolował grille

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przed rozpoczęciem sezonu grillowego skontrolował niemal 120 partii urządzeń do przygotowywania posiłków. W większości skontrolowane grille pochodziły z importu. W wyniku kontroli zakwestionowano 37 partii urządzeń, z czego w 11 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników.

10 modeli grilli (9 wielokrotnego użytku i 1 jednorazowy) kontrolerzy przekazali do badań laboratoryjnych. Testy dały wyniki negatywne w przypadku 8 urządzeń, ujawniając różnego rodzaju nieprawidłowości konstrukcyjne np. palenisko wykonane ze zbyt cienkiej blachy czy zbyt duże prześwity między prętami rusztu na żywność.

Jeden z przebadanych grilli po użyciu się odkształcił, był na tyle niestabilny, że przewrócił się, kiedy na brzegu misy, w miejscu do tego przeznaczonym, powieszono pokrywę. W niektórych grillach brakowało uchwytów przy ruszcie na żywność.

W ocenie UOKiK, jakość oferowanych produktów pogorszyła się w stosunku do kontroli przeprowadzonej przed pięciu laty. Obecnie zakwestionowano ok. 32 proc. partii grilli, a poprzednio ponad 20 proc. 

 grille

Czytaj też: „Dziecko” na grillu! Chora akcja aktywistów PETA promujących weganizm

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


BULT SMOGOWICZE