O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-06-2019

Autor: Piotr Pałys

Nie ma żartów: pluskwa, giez, kleszcz itd., czyli co może nas użreć... Cz.II

Nie ma  żartów: pluskwa, giez, kleszcz itd., czyli co może nas użreć... Cz.II

Kontynuujemy wątek związany z uciążliwymi owadami, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

MRÓWKA

mroweczkapetera

Mrówki gryzą najczęściej w sytuacji zagrożenia. Broniąc się owady te najpierw nacinają skórę, a potem polewają ranę jadem. Jego głównym składnikiem jest kwas mrówkowy, którego stężenie dochodzi do 60 proc.

Jad mrówki działa zazwyczaj miejscowo. Wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu przez te owady błonkoskrzydłe występuje dość rzadko, bardziej narażone są osoby z atopią oraz alergicy z sezonowym nieżytem nosa. Pocieszający może być fakt, że w Europie przypadki wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po ukąszeniu mrówki są obserwowane sporadycznie.

Świąd, ból i czerwona pokrzywka są najczęstszymi objawami ukąszenia mrówki. W Polsce uczulają mrówki gatunków Brachyponera, Formica, Solenopsis.

Objawy:

Ból, obrzęk, , miejscowe zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, powstanie pęcherza, krostki

Ugryzienie mrówki - Pierwsza pomoc:

Aby objawy ugryzienia mrówki mniej nam dokuczały należy obniżyć pH w miejscu ugryzienia. W tym celu należy jako okład na skórę zastosować lekko zasadowy roztwór sody oczyszczonej.
Możemy również sięgnąć po specjalne kremy i maści i nimi posmarować skórę w miejscach ugryzień, a dyskomfort powinien zniknąć w przeciągu kilku godzin.

Uwaga: Nawet wielokrotne ugryzienie mrówki nie powinno być groźne, gdyż w Polsce nie występują zagrażające naszemu bezpieczeństwu gatunki.


PLUSKWA DOMOWA

pluskwapetera

Pluskwy (pluskwa domowa, łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą, jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe. Zwykle pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę. Gdy już najdziemy ich kryjówkę, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Jednak zwalczanie pluskiew nie jest łatwe.

Objawy:

Ukąszenia nie bolą, zaczerwienienie, obrzęk

Dodatkowe objawy po ukąszeniu pluskwy u alergików:

Rozległe, owalne ślady o średnicy ok. 5cm lub większe z owalnym rumieniem, rzadkie – ostre reakcje immunologiczne, swędzenie,

Ugryzienie pluskwy - pierwsza pomoc:

Użycie środków dezynfekujących, kojących swędzenie lub ból.


KOŃSKA MUCHA – GIEZ

giez

Mucha końska, czyli giez może być niebezpieczna, a jej ugryzienie może doprowadzić nawet do śmierci. Przekonała się o tym rodzina 48-letniego Andy Batty'ego, mieszkańca Wielkiej Brytanii, który zmarł po ugryzieniu owada.

Najbardziej niebezpieczne są samice muchy końskiej. Atakują, by zdobyć krew dla larw i jaj. Mechanizm jej pobierania brzmi drastycznie (mucha nacina skórę i zlizuje krew), a samo ukąszenie jest dość bolesne, gdyż odbywa się bez substancji znieczulającej.

Objawy:

Opuchlizna, swędzenie, powiększający się rumień w miejscu ugryzienia, rosnąca temperatura ciała.

Dodatkowe objawy po ugryzieniu końskiej muchy - gza u alergików:

Uwaga: Możliwość powstania zapalnego odczynu ( rumień z obrzękiem i ociepleniem skóry wokół miejsca ukąszenia, silny świąd, wstrząs anafilaktyczny.

Ugryzienie końskiej muchy/gza - pierwsza pomoc:

Nie drapać miejsca ugryzienia, obłożyć lodem, schładzać, posmarować maścią na ukąszenia. Poleca się okłady rumiankowe, ze śmietany, zsiadłego mleka, sok z Babki Lancetowatej
Jeśli będziemy drapać ugryzienie, stan zapalny potrwa dłużej. W innym przypadku toksyna zneutralizuje się i nie będzie powikłań. Z czasem rumień będzie się zmniejszał


KLESZCZ

kleszczepetera

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Znanych jest około 900 gatunków. Nie mają one naturalnych wrogów, dlatego jest ich coraz więcej.
Kleszcze lubią parki liściaste i wysokie trawy. Wbrew panującej opinii, nie spadają na nas z drzew. Wspinają się na wysokość ok. 120-150 cm, bo tam może znajdować się grzbiet ich potencjalnego żywiciela.
Wszystkie kleszcze są pasożytami zewnętrznymi kręgowców, a w trakcie żerowania przenoszą groźne choroby odkleszczowe.

W Polsce kleszcze przenoszą następujące choroby:

  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • anaplazmozę
  • babeszjozę
  • tularemię
  • riketsjozę
  • boreliozę

Objawy:

Zazwyczaj jest to rumień (2-3 cm) dookoła kleszcza, utrzymujący się parę dni. Nawet jeśli nie zauważymy przyczepionego do naszej skóry kleszcza, to łatwiej zauważyć mocne zaczerwienienie. Jeśli rumień się powiększa i przyjmuje kształt pierścieni, należy zgłosić się do lekarza – może to być objaw zakażenia boreliozą. Wiedząc jak wygląda kleszcz, warto również sprawdzać swoje rzeczy po powrocie do domu. To pasożyt bardzo wytrzymały i odporny. Potrafi przeżyć pranie ubrań i ich suszenie.

 

Ugryzienie kleszcza - pierwsza pomoc:

Po ugryzieniu kleszcza nie podejmuje się specjalistycznego leczenia. Jeśli jest on prawidłowo usunięty i nie doszło do zakażenia żadną chorobą ani do infekcji, nie powinno być żadnych późniejszych komplikacji. Metod usuwania kleszczy jest bardzo dużo, jednak niewiele z nich jest w pełni skutecznych i bezpiecznych. Warto korzystać z profesjonalnie przygotowanych zestawów do wyciągania kleszczy. Podsumowując:

  1. usunięcie kleszcza w całości przy zachowaniu zasad antyseptyki
  2. obserwacja miejsca ukąszenia w kierunku pojawiania się rumienia wędrującego
    (erythema migrans – EM)
  3. obserwacja pacjenta w kierunku pojawiania się innych objawów zakażenia Borrelia spp.
  4. obserwacja pacjenta w kierunku pojawiania się objawów zakażenia wirusowego
    (w kierunku odkleszczowego zapalenia mózgu)

Uwaga: Jeśli jednak zauważyliśmy objawy wskazujące na zakażenie chorobą – najczęściej spotykaną jest borelioza oraz zapalenie opon mózgowych – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

https://apteline.pl/alergia-astma/artykuly/alergia-na-ugryzienie-mrowki-jak-zlagodzic-objawy/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/pluskwy-objawy-ugryzienia-i-zwalczanie-jak-sie-ich-pozbyc-aa-qpkq-s9kN-3Rt1.html

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/mucha-konska-giez-zmarl-od-ukaszenia-konskiej-muchy/7bjhe

https://polki.pl/zdrowie/pierwsza-pomoc,konska-mucha-co-robic-gdy-ugryzie-nas-gza,10418297,artykul.html

http://gsu.pl/grozne-choroby-przenoszone-przez-kleszcze/?gclid=EAIaIQobChMIxebyjefX4gIVhtGyCh1EJAvbEAAYASAAEgIgpfD_BwE

http://www.apteczki.com.pl/ugryzienie-przez-kleszcza-objawy-i-leczenie.php

swiatrolnika.info 2023