O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-05-2022

Autor: Michał Rybka

Nasiona przechowywane przez ponad 100 lat dały zadziwiający efekt

nasiona

Taki rodzaj eksperymentów z pewnością należy do tych przyjemnych, ponieważ nasiona przetrzymywane przez 142 lata zdołały wykiełkować.

Nytimes.com podaje, że w ramach eksperymentu, który trwał ponad sto lat, naukowcy z University of Michigan zasadzili mnóstwo nasion, które były przechowywane przez 142 lata. Po latach okazało się, że 11 z nich wykiełkowało.

Śmiała próba amerykańskich naukowców

Eksperyment rozpoczął w 1879 roku amerykański botanik William James Bill. Zebrał kilka tysięcy nasion różnych roślin, włożył je do butelek i zakopał. Naukowiec chciał sprawdzić, czy zdołają wykiełkować za kilka lat lub dekad.

Bill zaplanował, że naukowcy będą wykopywać jedną z 20 butelek co pięć lat, aby zasadzić i sprawdzić, ile wykiełkowało. Później jego następcy postanowili wydłużyć ten okres do dziesięciu lat i ostatecznie zaczęli kopać butelki co 20 lat. Ostatnia butelka została wykopana przez Davida Lowry'ego, docenta botaniki na University of Michigan i czterech jego kolegów 15 kwietnia 2021 roku.

Amerykańscy naukowcy zaobserwowali, że do początku maja wykiełkowało 11 nasion, z których dziesięć należało do kwiatu Verbascum Blattaria, który został sprowadzony do Ameryki Północnej na początku XIX wieku.

nasiona

Niektóre nasiona mogą przetrwać ekstremalne warunki

Jednak zdaniem naukowców ta roślina nie powinna znajdować się w butelkach: ich zdaniem Bill planował pozostawić inny gatunek – tzw. dziwne ucho niedźwiedzia (Verbascum thapsus L). Nasiona tego ostatniego znajdowały się w pierwszych ośmiu butelkach, ale tylko kilka roślin tego gatunku wykiełkowało po 20 latach przechowywania.

Zdaniem naukowców ta zdolność „cudu karalucha” do przetrwania może być przydatna, ponieważ jeśli przetrwał po 142 latach w butelce pod ziemią, może zostać wykorzystany do odnowienia ziemi w razie ekstremalnych zagrożeń.

Teraz naukowcy planują kontynuować eksperyment, przygotowując i zakopując własne butelki.

Czytaj także: Ukraińscy rolnicy otrzymali nasiona. Austria przekazała aż 80 ton

źródła: agronews.ua/ fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023