PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Najpiękniejsza palma wielkanocna – kto zgarnie laur na Mazowszu?

Najpiękniejsza palma wielkanocna – kto zgarnie laur na Mazowszu?

Autor: Adam Szewczyk 2020-03-13 09:33:14
najpiękniejsza palma

Najpiękniejsza palma wielkanocna na Mazowszu będzie wybierana w jubileuszowej 20. edycji konkursu, który odbędzie się w Sierpcu. Organizatorzy podkreślają, że tradycja wykonywania palm stanowi jeden z najważniejszych obrzędów związanych z okresem wielkanocnym.

Najpiękniejsza palma wielkanocne na Mazowszu?

Najpiękniejsze palmy z Mazowsza, choć nie tak okazałe jak te pochodzące z Kurpi i w Małopolski, posiadają niepowtarzalny urok. Tworzono je niegdyś z bazi, bukszpanu, barwinka, borówki, gałązek wierzbowych z zalążkami liści i trzciny, dekorowano zaś kwiatami z papieru i wstążkami. Swoim wyglądem przypominały barwne kropidła. Palmy są nieodzownym elementem obchodów ważnego dla katolików święta Niedzieli Palmowej. 

Najpiękniejsza palma wielkanocna na pamiątkę Chrystusa

Niedziela Palmowa jest jednym z najpiękniejszych i najbarwniejszych polskich świąt. Stanowi przypomnienie tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Witany był tam radośnie gałązkami palmowymi. Pamiątką tego wydarzenia są najpiękniejsze palmy świąteczne święcone w kościołach i obnoszone w procesjach. Zgodnie z obyczajem co roku należało zrobić nową palmę, starą natomiast spalić w piecu chlebowym. Gospodynie dokładały wszelkich starań, by ich dzieło było jak uchodzić mogło za najpiękniejszą palmę.

Najpiękniejsza palma wielkanocna – konkurs

Dziś zwyczaj ten jest już niemal zupełnie zapomniany. Jedynie w nielicznych regionach kraju najpiękniejsze palmy wciąż wykonuje się ręcznie. Pragnąc ożywiać ten zwyczaj Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do udziału w jubileuszowej, bo już 20. edycji konkursu plastycznego „Tradycyjna palma wielkanocna”. najpiekniejsze palmyJest on adresowany do uzdolnionych dzieci i młodzieży szkolnej, członków stowarzyszeń, osób indywidualnych oraz twórców nieprofesjonalnych.

Najpiękniejsza palma – zasady konkursu?

Konkurs służy popularyzacji wiedzy na temat form i zdobnictwa ludowego oraz pielęgnowaniu tradycji własnoręcznego wykonywania palm. Zadaniem uczestników jest stworzenie pracy o maksymalnej wysokości do 3 m. Najpiękniejsza palma powinna zwierać wyłącznie tworzywa naturalne (z wyjątkiem chronionych gatunków roślin), a także tradycyjne formy zdobnicze. Prace, wraz z podpisaną kartą zgłoszeniową należy dostarczyć do Działu Upowszechniania i Promocji (budynek G) (Sierpc, ul. Narutowicza 64) do 27 marca 2020 do godziny 15.30. Co roku najpiękniejsze palmy konkursowe są ozdobą imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”. Nie inaczej będzie i w tym roku. Wszystkie zgłoszone najpiękniejsze palmy biorące udział w rywalizacji zostaną wystawione 5 kwietnia na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Każdy z uczestników wydarzenia wraz z biletem wstępu otrzyma specjalną kartę do głosowania, na której będzie mógł wskazać najpiękniejszą palmę w kategoriach indywidualnej i zespołowej.

Najpiękniejsza palma na Mazowszu ze specjalną nagrodą

Dodatkowo komisja konkursowa powołana przez Dyrektora MWM wyłoni najpiękniejszą palmę wykonaną zgodnie z tradycjami Mazowsza, której autorowi przyznana zostanie Nagroda Specjalna. Zarówno wynik głosowania, jak i werdykt jurorów ogłoszone zostaną po mszy świętej odprawionej z okazji obchodów Niedzieli Palmowej.

Czytaj także: Najlepsza kukurydza na kiszonkę – którą rolnicy powinni wybrać?

materiały prasowe/fot. materiały prasowe, D. Krześniak


Wilki podejrzewane o atak na mieszkańca gminy Wojaszówka

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 15:15:00

IMGW wydał ostrzeżenie 3 stopnia. Miejscami nawet 37 st. C

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 13:30:00

Prognoza pogody na najbliższe dni. Wystąpią zachmurzenia i deszcz

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 09:30:00

BULT SMOGOWICZE