PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Najnowsze badanie: Dieta wegańska powoduje spadek masy ciała

Najnowsze badanie: Dieta wegańska powoduje spadek masy ciała

Autor: Świat Rolnika 2022-06-13 16:00:00
Dieta wegańska

Według najnowszego badania dieta wegańska prowadzi do zmniejszenia masy ciała oraz może poprawić wrażliwość na insulinę. 

Badanie zostało przeprowadzone przez Komitet Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny, które opublikowano w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Spadek masy ciała był najbardziej związany ze zwiększonym spożyciem roślin strączkowych i zmniejszonym spożyciem mięsa, ryb i drobiu.

Wyniki przeprowadzonego badania

W 16-tygodniowym badaniu wzięło udział 244 dorosłych osób z nadwagą, które zostały losowo przydzielone albo do zmiany diety, albo do niskotłuszczowej diety wegańskiej, bez ograniczeń kalorycznych, składającej się z warzyw, zbóż, roślin strączkowych i owoców. 

Badacze śledzili jakość diety, masę ciała, masę tłuszczu i wrażliwość na insulinę. Ostateczna analiza danych objęła 219 uczestników, którzy ukończyli całe badanie i złożyli swoje końcowe zapisy żywieniowe.

Zastosowana dieta wegańska sprawiła, że uczestnicy stracili średnio 13 funtów i 9,1 funta masy tłuszczowej. Masa ciała i masa tkanki tłuszczowej nie uległy zmniejszeniu w grupie, która nie wprowadziła zmian w diecie. 

W grupie wegan wzrost spożycia owoców, roślin strączkowych, alternatywy dla mięsa i produktów pełnoziarnistych oraz spadek produktów pochodzenia zwierzęcego, dodanych olejów i tłuszczów zwierzęcych wiązał się z utratą masy ciała:

Owoce: Zwiększone spożycie całych owoców wiązało się ze spadkiem masy ciała.

Rośliny strączkowe i alternatywy dla mięsa: Zwiększone spożycie roślin strączkowych wiązało się ze zmniejszoną wagą, masą tłuszczu i trzewną tkanką tłuszczową. Spożywanie większej ilości alternatyw mięsnych, w tym tofu, tempeh i burgerów wegetariańskich, wiązało się ze spadkiem masy ciała.

Zboża: Zwiększone spożycie pełnych ziaren wiązało się ze zmniejszeniem masy ciała i masy tłuszczu.

Jaja i produkty mleczne: Zmniejszone spożycie jaj było skorelowane ze zmniejszeniem masy ciała. Zmniejszone spożycie wysokotłuszczowego nabiału wiązało się ze zmniejszeniem masy ciała i masy tłuszczowej.

Mięso, ryby i drób: Zmniejszenie łącznego spożycia mięsa, ryb i drobiu było związane z utratą masy ciała i zmniejszeniem masy tłuszczu.

Dodane tłuszcze: Zmniejszenie spożycia dodanych tłuszczów zwierzęcych wiązało się ze spadkiem masy ciała i masy tłuszczowej. Zmniejszone spożycie dodanych olejów korelowało również ze spadkiem masy ciała i masy tłuszczowej.

Dieta wegańska przyczyniła się również do poprawy wrażliwości na insulinę u uczestników badania.

Dieta wegańska

Dieta wegańska była mierzona wskaźnikiem AHEI

Zastosowana dieta wegańska była mierzona wskaźnikiem alternatywnego zdrowego odżywiania 2010 (AHEI) i jej jakość również wzrosła średnio o 6 punktów, w przeciwieństwie do braku znaczących zmian w grupie, która nie zmieniła diety.

AHEI został opracowany przez naukowców z Harvard School of Public Health w celu zidentyfikowania wzorców żywieniowych związanych z niższym ryzykiem chorób przewlekłych. Indeks obejmuje produkty, które należy częściej jeść, takie jak owoce i warzywa, oraz te, które należy jeść rzadziej, takie jak czerwone i przetworzone mięso. Im wyższy wynik AHEI, tym mniejsze ryzyko choroby przewlekłej.

Czytaj też: Wegetarianie powracają do jedzenia mięsa! Czemu?

news-medical.net/fot.Pixabay/Pxhere


Kontrowersyjne badanie: Dieta wegańska poprawia zdrowie

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-02 22:00:00

Windykacja nie musi szkodzić, może nam pomóc. Poznaj fakty i mity

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 18:00:00

Piwo nie sprzedaje się dobrze. Nie pomagają nawet upały

Autor: Tomasz Racki 2022-07-01 15:00:00

BULT SMOGOWICZE