PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Na Słowacji system kaucyjny poszerzony o plastikowe butelki i aluminiowe puszki

Na Słowacji system kaucyjny poszerzony o plastikowe butelki i aluminiowe puszki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-27 15:00:00
System kaucyjny

Na Słowacji od 1 stycznia 2022 r. system kaucyjny zostanie poszerzony o plastikowe butelki i aluminiowe puszki – trzeba będzie dopłacić do nich 15 centów kaucji.

Władze ostrzegają przed robieniem zapasów przed Nowym Rokiem, bo kaucja dotyczy tylko oznaczonych opakowań. Minister środowiska Jan Budaj wyjaśnił, że skup nie obejmuje zmiażdżonych butelek, ponieważ groziłoby to zalewem opakowań z zagranicy. System kaucyjny obejmuje już szklane butelki. W Europie system kaucyjny funkcjonuje w: Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, Niemczech, Holandii, Litwie, Chorwacji, Norwegii i Islandii. Dzięki nim udaje się odzyskiwać ok. 90 proc. opakowań.

System kaucyjny na Słowacji rozszerzony

Oddawanie butelek i aluminiowych puszek ma być proste i przypominać znany na Słowacji od lat system zwrotu kaucji za szklane butelki. Tak jak automat do szklanych butelek nie odda pieniędzy za zbite opakowanie, tak nie będzie można odzyskać 15 eurocentów za zgniecioną plastikową butelkę lub puszkę.

Gdy testowano system automatów, dziennikarze próbowali oddać do zbierających opakowania automatów zmiażdżone lub pogniecione butelki. Maszyny przyjmowały jedynie te z niewielkimi uszkodzeniami.

Minister środowiska Jan Budaj wyjaśnił, że skup nie obejmuje zmiażdżonych butelek, ponieważ groziłoby to zalewem opakowań z zagranicy.

Nowy system kaucyjny objaśniają ogłoszenia w gazetach, instrukcje w sklepach oraz billboardy. Akcja informacyjna, podobnie jak automaty do skupu oraz ręczne czytniki kodów używane do rozliczania opakowań została sfinansowana przez organizację non-profit Administrator Systemu Kaucji. Założyły ją cztery stowarzyszenia występujące w imieniu producentów piwa, napojów bezalkoholowych i wód mineralnych oraz przedstawicieli handlu hurtowego i detalicznego. Łącznie ich członkowie wprowadzają na rynek prawie 80 proc. wszystkich opakowań zwrotnych i reprezentują ponad 3000 placówek handlowych.

System kaucyjny działa

Organizacja wygrała przetargsystem kaucyjny rozpisany przez ministerstwo środowiska, w którym była jedynym kandydatem. Operator systemu kaucyjnego ma finansować swoją działalność ze sprzedaży plastiku i aluminium firmom zajmującym się recyklingiem. Obecny wzrost cen energii przełożył się także na koszt produkcji butelek PET, coraz bardziej deficytowym towarem staje się również aluminium.

Opakowania objęte systemem będą oznaczone specjalnym znakiem "Z". Większość butelek i puszek zakupionych w okresie bożonarodzeniowym jeszcze nie ma tego symbolu, więc nie będzie ich można wymienić na 15 eurocentów kaucji.

Zwolennicy dodatkowej opłaty zwrotnej za plastikowe butelki i aluminiowe puszki podkreślają, że kaucja za szklane butelki jest o 2 centy niższa, a odzyskiwanych jest prawie 100 proc. opakowań. Przed wprowadzeniem systemu kaucyjnego na Słowacji udawało się odzyskiwać ok. 60 proc. butelek PET.

W Europie system kaucyjny funkcjonuje w: Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, Niemczech, Holandii, Litwie, Chorwacji, Norwegii i Islandii. Dzięki nim udaje się odzyskiwać ok. 90 proc. opakowań.

Z kolei w Polsce pomimo wprowadzenia przepisów na system kaucyjny trzeba będzie jeszcze poczekać.

Mimo, że przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce mają wejść w życie w 2022 roku, to na jego start trzeba będzie poczekać, bo jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata – wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska.

Czytaj też: Ozdoba: system kaucyjny zacznie być wdrażany w 2022 r.

PAP/fot.pixabay