PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Mołdawskie jabłka podbijają zagraniczne rynki. Eksport rośnie w siłę

Mołdawskie jabłka podbijają zagraniczne rynki. Eksport rośnie w siłę

Autor: Emilia Gromczak 2022-01-24 08:00:43
Mołdawskie jabłka

Mołdawskie jabłka coraz bardziej podbijają zagraniczne rynki. Eksperci rolni twierdzą, że eksport jabłek idzie pełną parą w pierwszej połowie stycznia 2022 r.

Jabłka z Mołdawii osiągają wysoki eksport w styczniu. Eksperci rolni twierdzą, że eksport jabłek idzie pełną parą w pierwszej połowie stycznia 2022 r. Według optymistycznych prognoz przekroczy on wielkość eksportu (nieco ponad 14 tys. ton). To duże odbicie po zeszłorocznym nieudanym styczniu. Niektórzy wielcy handlowcy przypisują dobry eksport w pierwszych dwóch tygodniach pracy 2022 r. dwóm czynnikom.

Wysoki eksport w styczniu

Mołdawskie jabłka cieszą się znakomitą popularnością. W styczniu odnotowano również wysoki eksport. Według tych optymistycznych prognoz eksport ma przekroczyć ponad 14 tys. ton. Rolnicy zwracają uwagę, że jest to duże odbicie po zeszłorocznym nieudanym styczniu. Jednak  uczestnicy rynku owocowego w kraju uważają, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o powrocie do poziomu wysokiego styczniowego eksportu w okresie 2017-2020, kiedy eksport jabłek w pierwszym miesiącu roku wynosił około 25-35 tys. ton.mołdawskie jabłka eksport

Końcówka zeszłego roku była na zadowalającym poziomie. Według danych Służby Celnej we wrześniu 2021 r. z Mołdawii wyeksportowano 22 tys. ton jabłek. Było to wielokrotnie więcej niż w poprzednim miesiącu i we wrześniu 2020 roku (9,5 tys. ton). Ponadto była to najwyższa wrześniowa liczba zagranicznych wysyłek mołdawskich jabłek w ciągu ostatnich czterech lat. Eksperci rolni i rolnicy z optymizmem patrzą na ten rok. 

Mołdawskie jabłka podbijają zagraniczne rynki

Niektórzy wielcy handlowcy przypisują dobry eksport w pierwszych dwóch tygodniach pracy 2022 r. dwóm czynnikom. Chodzi o bezwładność wysokiego popytu i podaży w grudniu zeszłego roku. Co więcej, popyt eksportowy pod koniec 2021 r. przekroczył nawet możliwości logistyczne (wygasły zezwolenia na transport drogowy towarów w Rosji, wzrosły ceny benzyny i oleju napędowego).

Jeśli przyjrzymy się polskiemu eksportowi jabłek, to dużym zainteresowaniem w zeszłym sezonie cieszyły się polskie jabłka Gala.

Sprawdź również: Mirosław Maliszewski: Tegoroczne zbiory jabłek szacujemy na około 3,5 mln ton

freshplaza.com/fot.pixabay.com