PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /McDonald's wycofuje wegetariańskie burgery z amerykańskich restauracji

McDonald's wycofuje wegetariańskie burgery z amerykańskich restauracji

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-08-08 13:30:00
McDonald's

McDonald's wycofuje swojego wegetariańskiego burgera McPlant z menu w Stanach Zjednoczonych. W efekcie akcje producenta Beyond Meat spadają.

Pod koniec zeszłego roku sieć fast foodów uruchomiła początkowo bardzo ograniczony test rynkowy z bezmięsnym burgerem w USA. W lutym tego roku test został rozszerzony na około 600 z 13 400 oddziałów w Stanach. Firma Beyond Meat dostarczała paszteciki do bezmięsnego burgera. Lecz sieć zakończyła próbę. McPlant nie jest już sprzedawany w USA. Powód: nie odniósł sukcesu rynkowego, a popyt był rozczarowujący. 

Wegetariański McPlant wycofany z USA

McDonald's potwierdził, że test rynkowy dobiegł końca. Sieć fast foodów nie podała jednak żadnych informacji na temat przyczyn ani tego, czy planowane jest późniejsze wprowadzenie na rynek. W Europie McDonald's sprzedaje wegetariańskie burgery McPlant w Austrii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Wstrzymanie sprzedaży w USA spowodowało chwilowe spadki akcji producenta Beyond Meat. Ale załamanie było tylko tymczasowe. Co ważniejsze dla firmy, Wall Street najwyraźniej nie jest już tak entuzjastycznie nastawiony do historii sukcesu bezmięsnych substytutów, jak do połowy 2021 r. Akcje Beyond Meat spadły z prawie 160 dolarów amerykańskich pod koniec czerwca do poziomu 127 dolarów pod koniec lipca.

McDonald's

Nie tylko McDonald's rezygnuje z bezmięsnych substytutów

Powodem tego jest fakt, że sukces bezmięsnych substytutów wśród konsumentów nie spełnił oczekiwań. Wiele sieci fast food działających w USA i na całym świecie już dawno wskoczyło na modę, takie jak Burger King i Kentucky Fried Chicken (KFC), Dunkin' i Subway. Konkurencja jest ostra, ale nisza wydaje się powoli rosnąć.

Niektóre sieci przekąsek usunęły wegańskie substytuty ze swoich menu, w tym Dunkin', a teraz McDonald's w USA. Dla innych wprowadzenie na rynek jest mniej udane, niż się spodziewano.

Czytaj też: Sztuczne mięso coraz mniej interesującą alternatywą

agrarheute.com/fot.Twitter