PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Małopolskie: Ryś podejrzany o ataki na zwierzęta gospodarskie

Małopolskie: Ryś podejrzany o ataki na zwierzęta gospodarskie

Autor: Świat Rolnika 2022-05-18 11:30:00
ryś

W małopolskiej miejscowości Mszana Górna zanotowano dwa przypadki tzw. pobić zwierząt gospodarskich przez drapieżniki. Wiele wskazuje na to, że winny jest ryś.

Te ataki miały miejsce w pierwszej połowie maja. Wtedy to – według nadleśnictwa Limanowa – ofiarą rysia padło dwoje cieląt. Z kolei w ciągu ostatnich dwóch lat tzw. pobić zwierząt gospodarskich przez drapieżniki na tamtym terenie było aż 47 przypadków. 

Leśnicy obawiają się kolejnych ataków

Jak dowiedział się portal limanowa.in dwa majowe przypadki ataku drapieżników na zwierzęta gospodarskie, to pierwsze takie zdarzenia w tym roku. Do obu ataków doszło we wsi Mszana Górna.

Z początku twierdzono, że to wilki są odpowiedzialne za atak. Jednakże po oględzinach stwierdzono, że odpowiedzialność za ataki ponosi ryś.

„Naszym zdaniem w tych przypadkach uaktywnił się ryś” – powiedział w rozmowie z portalem limanowa.li Bogusław Pawłowski z Nadleśnictwa Limanowa. „Takich ataków może być więcej, bo hodowcy dopiero dwa tygodnie temu wyprowadzili bydło i owce na pastwiska” – wnioskuje leśnik.

ryś

Ryś jest bardzo rzadkim gatunkiem występującym w Polsce

Leśniczy wskazują na rysie, ponieważ te drapieżniki często zakopują część zdobyczy, by móc posilić się nią później i tak właśnie było w jednym ataków mających miejsce w tym miesiącu.

Kolejną poszlaką przemawiającą za atakiem rysia są wyraźne ślady po pazurach na grzbiecie i zadzie. To właśnie w taki sposób rysie unieruchamiają zwierzynę, po czym atakują okolice szyi, aby w ten sposób udusić swoją ofiarę.

Uaktywnienie się rysi budzi w leśnikach mieszane uczucia, ponieważ na terenie Polski żyje ok. 300 osobników z tego gatunku. Co więcej, populacja karpacka, do której należą też „gorczańskie” rysie szacowana na ok. 100 osobników. Rysie cechuje płochliwość i skrytość, przez co reagują w sposób wrażliwy, gdy człowiek ingeruje w ich naturalne środowisko.

Czytaj także: Wilki i rysie grasują regularnie po okolicach Węgrowca

źródła:limanowa.in/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Sklepy stacjonarne coraz mniej popularne. Internet wygrywa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmieciowe pułapki na zwierzęta. Naukowcy podają szokujące dane


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


BULT SMOGOWICZE