PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Lubuska Mega Dynia. Ruszyła druga edycja konkursu

Lubuska Mega Dynia. Ruszyła druga edycja konkursu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-25 10:30:00
Lubuska Mega Dynia

Konkurs Lubuska Mega Dynia doczekał się drugiej edycji. Samorząd województwa lubuskiego ogłosił rozpoczęcie naboru zgłoszeń.

Jak poinformował dyr. Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego Arkadiusz Dąbrowski, pula nagród w tej zabawie to 4 tys. zł. Celem konkursu jest wyhodowanie jak najcięższej dyni. W tym roku będzie można startować w dwóch kategoriach: open i dyni ekologicznej.

Lubuska Mega Dynia

Konkurs Lubuska Mega Dynia skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego, w tym m.in. do szkół, kół gospodyń wiejskich, sołectw, gospodarstw agroturystycznych, działkowców, osób fizycznych, przedsiębiorstw, organizacji i instytucji mających siedzibę w regionie.

„Ideą przedsięwzięcia jest promowanie dyni jako cennego warzywa oraz ekologicznych metod jej uprawy” – powiedział Dąbrowski.

Celem konkursu jest wyhodowanie jak najcięższej dyni. W tym roku będzie można startować w dwóch kategoriach: open i dyni ekologicznej. W tej drugiej warzywo będzie badanie urządzeniem pomiarowym, które określa jego skład chemiczny, a tym samym wykazuje czy było uprawione w sposób ekologiczny, bez sztucznych nawozów.

Hodowcy najcięższych dyń w obu kategoriach otrzymają po tysiąc zł nagrody, za drugie miejsce będzie to 600 zł, a za trzecie 400 zł. Finał konkursu odbędzie się 2 października br. na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze/Ochli.

Zgodnie z regulaminem zabawy, uczestnicy konkursu muszą dostarczyć dynię na własny koszt. Ponadto, zgłoszona dynia musi być zdrowa i nieuszkodzona, a w szczególności nie może posiadać pęknięć, wnęk, ciał obcych np. sztucznie zawyżających jej wagę. Zgłoszenia do konkursu dostępne są na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego i Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze/Ochli.

lubuska mega dynia

To już druga edycja konkursu

W ub. roku, w premierowej edycji opisanego konkursu Lubuska Mega Dynia pierwsze miejsce zajęła dynia ważąca 42 kg, która została wyhodowana przez Andrzeja Rogowskiego z Sulęcina.

Istnieje ponad 45 odmian dyni. Nie wszystkie są pomarańczowe. Są też odmiany o kolorze zielonym, białym czy brązowym. Jedną z bardziej interesujących pod względem kulinarnym jest pochodząca z Japonii dynia hokkaido, której w przeciwieństwie do innych odmian nie trzeba nawet obierać ze skóry.

Dynie działają przeciwzapalnie i antynowotworowo, wzmacniają układ odpornościowy i mają bardzo dobry wpływ na skórę. Nie tylko zwalczają wirusy i pasożyty, ale także pomagają schudnąć.

Czytaj też: Największa dynia na świecie pochodzi z Włoch i waży ponad tonę!

PAP/fot.pixabay