PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Leśnicy apelują o niepuszczanie psów luzem w lesie

Leśnicy apelują o niepuszczanie psów luzem w lesie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-23 15:00:00
niepuszczanie psów luzem

Leśnicy apelują o niepuszczanie psów luzem podczas spacerów po lesie. Takie zachowania płoszą dzikie zwierzęta, które powodują kolizje samochodowe.

Takie puszczanie psów luzem w lesie w ma skutki bezpośrednie i pośrednie. Pies może spłoszyć zwierzę, a ono wybiegnie na ulicę. W Warszawie jest 500 - 600 kolizji ze zwierzętami rocznie – powiedziała PAP zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasy Miejskie - Warszawa Andżelika Gackowska.

Leśnicy proszą o niepuszczanie psów luzem

Leśnicy apelują, żeby stosownie zachowywać się na spacerach po lesie. Leśnicy proszą o niepuszczanie psów luzem, ale także o to, by nie hałasować i nie schodzić ze ścieżek w głąb lasu. Takie zachowania płoszą dzikie zwierzęta, które giną w kolizjach z samochodami.

,,Nie widać skutków pośrednich i bezpośrednich. Skutki bezpośrednio są takie, że może ten pies coś zagryźć, a skutki pośrednie, których my nie widzimy, że może spłoszyć dzikie zwierzę, które następnie wybiega na ulicę" – powiedziała Anżelika Gackowska.

W Warszawie rocznie dochodzi do 500 – 600 kolizji ze zwierzętami. Gackowska zaznaczyła, że jest zależność pomiędzy weekendami a ilością kolizji.

,,Ewidentnie widać, że kiedy mamy czas wolny i spędzamy go na powietrzu to miejskie służby zbierają więcej martwych zwierząt z ulicy. Rejestr poniedziałkowy (dotyczący zebranych w niedzielę w nocy zwierząt) pokazuje 27 procent liczby z całego tygodnia" – zaznaczyła i dodała, że zwierzęta giną też bo migrują z punktu A do punktu B, ale częściej giną bo są przepędzane.

W roku 2021 roku Lasy Miejskie - Warszawa zebrały 481 martwych zwierząt, w tym 107 dzików, 239 saren, 17 łosi i 70 lisów. W tym roku 21 dzików, 27 lisów i 68 saren.

,,Z roku na rok wzrasta ilość kolizji z udziałem zwierząt dzikich" – podsumowała Andżelika Gackowska. 

niepuszczanie psów luzem

Czytaj też: Młode zające i sarny padają ofiarami nadgorliwej pomocy

PAP/fot.pixabay


Wegetarianizm nie jest popularny w Belgii. Prawie wszyscy jedzą mięso

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 01:00:00

Polska żywność promowana na warszawskim Torze Wyścigów Konnych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 23:00:00

Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 12:30:00

BULT SMOGOWICZE