O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Leptospiroza wywołuje problemy z reprodukcją i narządami

Leptospiroza

Leptospiroza  jest chorobą, która wywołuje problemy z reprodukcją. U zwierząt dochodzi do utraty apetytu, gorączki, apatii oraz żółtaczki.

Choroba ta atakuje głównie lochy i prosięta ssące. Infekcja może pojawić się w gospodarstwie przez wprowadzenie zainfekowanych loszek i knurów. Zakażenie może zostać wprowadzone do gospodarstwa również przez inne zwierzęta np. szczury i myszy. Istnieje kilka działań zapobiegających.

Działanie choroby 

Leptospiroza jest wywoływana przez bakterie Leptospira, która ma powinowactwo do nerek i dróg moczowych. Bakteria jest obecna u większości gatunków ssaków, ale z chorobą mamy głównie do czynienia u loch i prosiąt. Znanych jest ponad 260 serotypów, zwykle nazywanych serowarami, a niektóre gatunki wywołują reakcje krzyżowe. U świń istotne Leptospiry obejmują 2 gatunki i różne serotypy. Są to Leptospira interrogans (serotypy pomona, icterohaemorrhagiae, canicola i Bratislava) i Leptospira borgpetersenii (serotypy serjoe i tarassovi). W wyniku infekcji lochy tracą apetyt, gorączkują, rodzą martwe prosięta oraz często dotyka je apatia. W przypadku prosiąt leptospiroza powoduje żółtaczkę, krew w moczu lub upadku. 

Chorobę wywołać mogą trzy działania. Pierwszym jest wprowadzenie zainfekowanych loszek i knurów. Infekcja może również pojawić się przez szczury, myszy oraz psy. Zwierzęta te mogą zostać rezerwuarem zarazka. Gospodarstwo może być narażone na pośrednie źródła zanieczyszczeń, na przykład skażoną wodę, brudne podłogi, które nie są odpowiednio utrzymywane w czystości.

leptospiroza świnie

Leptospiroza  zapobieganie 

Leptospiroza nie jest prosta w zwalczaniu i zapobieganiu. Przede wszystkim należy szczepić  stado hodowlane co najmniej raz na trzy do sześciu miesięcy szczepionkami złożonymi z wielu szczepów. Ważne jest również używanie pitnej, nieskażonej wody lub stosować chlorowanie. Unikać również używania źródeł wody powierzchniowej, jeśli to możliwe. Antybiotyki mogą być stosowane do kontroli objawów klinicznych, ale nie eliminują infekcji i zwykle wymagają długich okresów podawania. Warto pamiętać również o restrykcyjnych programach kontroli gryzoni. Bardzo przydatne może okazać się badanie odsetka aborcji, powrotów rui, porodów martwych prosiąt, słabych prosiąt oraz w jakim wieku ma to miejsce u loch i loszek. Należy pobrać próbki krwi od podejrzanych zwierząt i powtórzyć 2-3 tygodnie później.

Czytaj również: Choroba obrzękowa atakuje prosięta zaraz po ich odsadzeniu

3trzy3.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023