PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Legalne grillowanie, czyli jak to robić zgodne z prawem

Legalne grillowanie, czyli jak to robić zgodne z prawem

Autor: Świat Rolnika 2022-08-01 12:00:00
grillowanie

Grillowanie podczas wakacji to chyba jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Wielu Polaków wybiera do tego ogródki działkowe czy przydomowe podwórza. Zdarza się jednak, że w trakcie przy grillu spotkania zapominamy o sąsiadach i w połączeniu z alkoholem grill przybiera nieco głośniejszą formę niż powinien. Jak więc grillować zgodnie z prawem?

Grillowanie zgodnie z prawem

Urlop, weekend, piękna pogoda, to idealne warunki na zorganizowanie grilla wraz z rodziną czy znajomymi. Mieszkańcy Polski bardzo często wybierają taką formę spędzania wolnego czasu. Miejsca spotkań to, ogródki działkowe, przydomowe podwórza i rzadziej nadrzeczne bulwary czy parki miejskie.

Często w trakcie spotkań zapominamy o sąsiadach czy osobach w naszym najbliższym otoczeniu. Grillowanie w połączeniu z napojami alkoholowymi przybiera formę głośnej imprezy, a to już tylko krok od policyjnej interwencji. Policja wiele razy interweniuje na grillowych biesiadach, ponieważ uczestnicy zachowują się niezgodnie z prawem. Są przepisy, które określają ściśle nasze zachowanie w zgodzie z prawem. Przypominamy najważniejsze:

  • Art. 51 KW – zakłócanie spokoju lub porządku publicznego – z tym wykroczeniem mamy do czynienia w przypadku, kiedy głośno rozmawiamy, śpiewamy, słuchamy muzyki oraz inne zachowania, które powodują nasze głośne zachowanie.
  • Art. 140 KW – nieobyczajny wybryk – artykuł ten określa nam zachowania, które mogą siać zgorszenie w miejscu publicznym. Takie zachowania to np.; rozebranie się z odzieży wierzchniej (najczęściej koszulki czy też spodenek), załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w miejscach do tego nie przygotowanych, zataczanie się i przewracanie, spanie na ławce czy chodniku oraz szereg innych zachowań powodujących naruszenie dobrych obyczajów, które w następstwie wywołują zgorszenie publiczne.
  • Art. 141 KW – nieobyczajne ogłoszenie, napis, rysunek – głównie mamy tutaj na myśli używanie słów powszechnie uważanych za wulgarne czy umieszczanie napisów czy rysunków w miejscach do tego nie przygotowanych.

Policjanci apelują, by czas spędzać w sposób dający dużo przyjemności nie tylko nam, ale również ludziom w naszym najbliższym otoczeniu. Myślmy nie tylko o sobie i własnych potrzebach. Wakacje, to czas odpoczynku dla wszystkich. Nie prowokujmy sytuacji, w których grillowanie kończy się obecnością policjantów. 

grillowanie

Czytaj też: Grillowane warzywa – praktyczne wskazówki dla mistrzów grilla

policja.gov.pl/fot.pixabay