PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Kto się boi ptasiej grypy?

Kto się boi ptasiej grypy?

Autor: 2014-11-18 00:00:00
Brak grafiki

Holenderskie władze wprowadziły tymczasowy zakaz transportu drobiu i jaj w całym kraju po wykryciu na fermie drobiu w środkowej części kraju wysoce zaraźliwego szczepu ptasiej grypy...

Holenderskie władze wprowadziły w niedzielę tymczasowy zakaz transportu drobiu i jaj w całym kraju po wykryciu na fermie drobiu w środkowej części kraju wysoce zaraźliwego szczepu ptasiej grypy. O przypadku tej choroby poinformowano też w Wielkiej Brytanii.


Holenderskie ministerstwo gospodarki podało, że wirus, który wykryto na fermie w Hekendorp, 65 km na południe od Amsterdamu, może przenosić się na ludzi. Rzecznik resortu Jan van Diepen powiedział, że nie ustalono jeszcze, o jaki dokładnie szczep chodzi. Wiadomo jedynie, że jest on wysoce patogenny - podał resort.

Aby ograniczyć ryzyko zarażenia, władze wprowadziły zakaz transportu drobiu, innych ptaków i jaj, który będzie obowiązywał maksymalnie przez 72 godziny. W promieniu 10 km wokół fermy w Hekendorp może być on przedłużony nawet do 30 dni. Na tym obszarze znajduje się 16 inny ferm, w których wkrótce przeprowadzone zostaną badania.

W niedzielę także brytyjskie władze potwierdziły przypadek ptasiej grypy na fermie kaczek w Yorkshire, w północnej Anglii. Nie jest jasne, o jaki szczep chodzi, ale władze zapewniły, że zagrożenie dla zdrowia publicznego jest niewielkie. Także na tamtej fermie rozpoczęto już ubój 6 tys. kaczek.

Według BBC jest to pierwszy przypadek ptasie grypy w Wielkiej Brytanii od 2008 r.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła we wrześniu przed nowym, wyjątkowo zaraźliwym szczepem H5N6. Inny wysoce patogenny szczep H5N8, który dotychczas występował tylko w Azji, na początku listopada został wykryty w Niemczech.

Przypadki ptasiej grypy w Polsce

2 marca 2006 znaleziono dwa martwe i jednego chorego łabędzia w Toruniu. 5 marca 2006 rano podano do wiadomości, że są to pierwsze przypadki wystąpienia wirusa ptasiej grypy w Polsce. Tego samego dnia Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach podał, że łabędzie były zarażone wirusem H5N1. Londyński instytut potwierdził ten wynik.

Kolejny potwierdzony w Polsce przypadek znalezienia wirusa ptasiej grypy odkryto 11 marca 2006 w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). Tego samego dnia podano do wiadomości o dwóch następnych ogniskach choroby: w Świnoujściu i Bydgoszczy. 1 grudnia 2007 roku wykryto 3 ogniska ptasiej grypy w miejscowościach Rokicice, Myśliborzyce i Uniejewo pod Płockiem. Na miejscowych fermach drobiu (w tym dwóch indyczych), zlokalizowano szczep H5N1.
8 grudnia 2007 roku odkryto nowe ognisko ptasiej grypy w powiecie żuromińskim w województwie mazowieckim. 10 grudnia 2007 roku minister rolnictwa poinformował o pojawieniu się ogniska ptasiej grypy w miejscowości Sadłowo w gminie Bieżuń. w grudniu 2007 wykryto także ogniska w miejscowościach Łępno, Krzykały gm. Orneta oraz Głodówko i w gminie Miłakowo.

Jak zabezpieczyć się przed zarażeniem

Ludzie zarażają się H5N1 dotykając chorych ptaków, ich wydzielin lub odchodów. Dotychczas większość przypadków zachorowań u ludzi zdarzyła się w rejonach wiejskich czy podmiejskich, gdzie w wielu gospodarstwach hodowany jest drób.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia się, należy:

• wszystkie przedmioty stykające się z surowym drobiem należy myć detergentem i dokładnie spłukiwać;

• uważać, by soki z surowego mięsa nie stykały się z innymi produktami spożywczymi;

• unikać kontaktu z ptasimi odchodami (np. podczas mycia samochodu, okien) – używać jednorazowych rękawiczek;

• unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem (zwłaszcza z padłym) – nie dotykać; zarazić się można poprzez kontakt z piórami, pierzem lub puchem;

• powstrzymać się od jedzenia potraw z surowych jaj (np. kogel-mogel);

• ptasie jajka przechowywać osobno, nie pozwalając by weszły w kontakt z inną żywnością; przed użyciem zaleca się wyparzyć je we wrzątku;

• myć ręce i narzędzia po każdej obróbce produktów drobiowych.

źródło: PAP/red, fot.: MF