PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Kraje skandynawskie planują odstrzał wilków. Ekoaktywiści protestują

Kraje skandynawskie planują odstrzał wilków. Ekoaktywiści protestują

Autor: Monika Faber 2022-01-17 18:30:00
Odstrzał wilków

Norwegia, Szwecja i Finlandia planują tej zimy częściowy odstrzał wilków na terenie swoich krajów. Przeciwnikami tej decyzji są lokalni ekoaktywiści.

Zaapelowali oni o pilną interwencję między innymi Unii Europejskiej. W Szwecji odstrzelono już większość "rocznego celu", jakim jest 27 wilków. Finlandia ma pozwolić na zabicie 20 wilków podczas pierwszego od siedmiu lat "odstrzału dla zarządzania populacją" na terytorium swojego kraju. Natomiast około 60 procent populacji wilków ma zostać zastrzelonych tej zimy w Norwegii. To 51 osobników, z czego 25 może zostać zabitych w strefie ochronnej, która zajmuje pięć procent powierzchni kraju.

Odstrzał wilków w Skandynawii oprotestowany przez ekoaktywistów

Zdaniem ekologów, kraje te tworzą najbardziej wrogie środowisko dla wilków w Europie Zachodniej i łamią przepisy Unii Europejskiej o ochronie tego gatunku.

“To przerażająca sytuacja” – powiedziała Siri Martinsen, dyrektor norweskiej organizacji działającej na rzecz praw zwierząt Noah

Norwegia nie jest członkiem UE, ale zdaniem organizacji ekologicznych, planowany odstrzał wilków narusza zasady konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, nazywanej Konwencją berneńską.

W Norwegii pięć procent powierzchni kraju objętych jest strefą ochronną wilków – tam ochrona tych zwierząt jest priorytetem. Pomimo tego tej zimy 25 wilków zostanie zabitych w ramach tej strefy, chyba że wniesiony pozew sądowy przez Noah, wraz z organizacjami WWF Norway i Association Our Predators, zakończy się sukcesem.

Wilki znalezione poza strefą ochronną nie mogą się rozmnażać i są zabijane, jeśli tamtejsza komisja regionalna zdecyduje, że "mogą stanowić zagrożenie" dla zwierząt gospodarskich.

Grupy zajmujące się ochroną przyrody w Szwecji twierdzą, że tamtejsza populacja 395 wilków z lat 2020-2021 tej zimy może spaść poniżej 300 osobników.

Planowany ostrzał ma uspokoić mieszkańców lokalnych wsi

Jak przekazał sekretarz stanu norweskiegoOdstrzal wilkow 022 ministra klimatu i środowiska Christian Anton Smedshaug, utrzymanie norweskiej populacji wilków na planowanym poziomie "wynika z politycznego kompromisu osiągniętego przez większość w parlamencie w 2016 roku". Dodał, że "głównym problemem w zarządzaniu dużymi drapieżnikami w Norwegii jest utrzymanie zwierząt gospodarskich przy jak najmniejszych stratach".

“Wspólnym mianownikiem w Norwegii, Szwecji i Finlandii są organizacje łowieckie – zauważył Magnus Orrebrant ze szwedzkiej organizacji Svenska Rovdjursföreningen. Wilki zabijają cenione psy myśliwskie, które wykorzystywane są przez myśliwych do śledzenia zwierzyny łownej. Ponadto pojawiają się argumenty, że odstrzał wilków uspokaja zaniepokojone społeczności wiejskie, że populacja tych zwierząt jest pod kontrolą.

Sami Säynevirta z Luonto-Liitto, fińskiej organizacji charytatywnej działającej na rzecz dzikiej przyrody, powiedział:

"Ten argument jest podnoszony od wielu lat, ale wciąż mamy problem kłusownictwa. Władze powinny naprawdę działać, aby temu zapobiec".

“Potrzebna jest zmiana podejścia do dzikiej przyrody. Ważne jest, aby mówić o korzyściach płynących z wilków – odgrywają one kluczową rolę w zdrowym ekosystemie, a wiadomości o wilkach są dość mocno skoncentrowane na negatywnym wydźwięku” – dodał.

Czytaj też: Odstrzał wilków – mieszkańcy rozpoczęli zbiórkę podpisów

theguardian.com/fot.Flickr


Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki grasują pod Berlinem; wataha jest większa niż sądzono 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 17 i 18 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Wtorek pogodny, ale z przelotnym deszczem i burzami


BULT SMOGOWICZE