PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /KOWR sprzedał w I półroczu br. ok. 650 ha pod inwestycje

KOWR sprzedał w I półroczu br. ok. 650 ha pod inwestycje

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-29 23:20:19
KOWR

Ok. 650 ha gruntów nierolnych za ponad 292 mln zł sprzedał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w I półroczu tego roku. Najwięcej ziemi pod inwestycje sprzedano w woj. warmińsko-mazurskim – poinformował KOWR.

KOWR oferuje rolne i nierolne grunt

KOWR oprócz nieruchomości rolnych, dysponuje atrakcyjną ofertę gruntów nierolnych, które są wykorzystywane głównie jako tereny pod inwestycje. W I półroczu 2021 r. sprzedał 646,5 ha.

Od czterech lat sprzedaż gruntów nierolnych waha się w przedziale od 600 do 800 ha. Roczne kwoty ze sprzedaży terenów inwestycyjnych to ok. 250-400 mln zł. W I półroczu 2021 r. za sprzedane grunty osiągnięto 292,1 mln zł. Zawarto 1 141 transakcji, średnia cena sprzedaży 1 ha gruntów nierolnych wyniosła 451,8 tys. zł – poinformował KOWR.

Najwięcej takich gruntów w I półroczu 2021 r. kupiono w oddziale terenowym w Olsztynie – 152 ha; OT Gorzowie - 114 ha; w OT w Opolu – 93 ha i w OT w Pruszczu Gdańskim – 66 ha.

Czytaj także: Rolnicy – na jakie korzystne zmiany prawne mogą liczyć w przyszłości?

Grunty nierolne

Grunty nierolne są sprzedawane na przetargach nieograniczonych. Są one organizowane w 17 oddziałach KOWR. Mągą w nich brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i stawiły się we właściwym miejscu.

Wśród nabywców gruntów nierolnych w tym okresie przeważały osoby fizyczne, było to aż ponad 83 proc. nabywców ogółem.

Jedną z ciekawszych niedawno sprzedanych nieruchomości - zdaniem KOWR - jest zabytkowy zespół pałacowo-folwarczny z parkiem w Dalborowicach (gm. Dziadowa Kłoda, pow. Oleśnicki), o pow. 3,9 ha. Powstał on w II połowie XIX wieku jako jeden z dwóch zespołów dworskich w Dalborowicach.plan pomocy dla rolnikow ziemia

Płatność można rozłożyć na raty

Jak informuje KOWR, istnieje możliwość nabycia nieruchomości inwestycyjnej od KOWR przy rozłożeniu płatności na raty. Ma to miejsce wyłącznie przy sprzedaży w kolejnym przetargu, jeżeli poprzedzający przetarg nie został rozstrzygnięty. W takim przypadku cenę sprzedaży można rozłożyć tylko na roczne raty, wysokość pierwszej wpłaty nie może być niższa niż 50 proc., a okres spłaty całej należności nie dłuższy niż 5 lat. Inne warunki rozłożenia ceny sprzedaży na raty, podyktowane specyfiką sprzedawanej nieruchomości, są możliwe po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego KOWR.

Atutami nieruchomości nierolnych oferowanych przez KOWR są przede wszystkim znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu „greenfield”, parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.

Atrakcyjne działki

Część oferowanych działek wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych, takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice. Tereny inwestycyjne, bo takie przeznaczenie otrzymują najczęściej nieruchomości nierolne oferowane przez KOWR, położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych – istniejących lub budowanych autostrad i lotnisk.

Wiele terenów inwestycyjnych położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podmioty inwestujące w SSE mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, takich jak ulgi podatkowe i zwolnienia. Umożliwia to rozwój ekonomiczny w różnych regionach kraju.

Obecnie w Polsce mamy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, których obszar wynosi ok. 25 tys. ha. W 9 z nich KOWR posiada swoje grunty. Do najbardziej znanych można zaliczyć: Wałbrzyską SSE, SSE Mielecką i Tarnobrzeską - zlokalizowane wzdłuż autostrady A4 oraz na niektórych odcinkach drogi szybkiego ruchu S-19, a także SSE zarządzane przez Krakowski Park Technologiczny.

Z oferty KOWR skorzystały już takie światowe koncerny jak: Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Jerónimo Martins, Toyota, Mercedes-Benz, Viessmann, Cersanit czy Zalando.


Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 28 i 29 czerwca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 09:00:00

IMGW: Koszmarne upały we wtorek. Będzie jak w tropikach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 08:30:00

Silne burze na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. IMGW ostrzega

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:30:00

BULT SMOGOWICZE