PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /KOWR: Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu zwyciężyło w "Bitwie Regionów"

KOWR: Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu zwyciężyło w "Bitwie Regionów"

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-08 16:11:06
Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu z woj. warmińsko-mazurskiego zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie kulinarnym "Bitwa Regionów". Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 618 drużyn – poinformował we wtorek Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Jest zwycięzca

Zwycięska drużyna - Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu, niewielkiej wsi położonej koło Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie) – przygotowała dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach. Za zajęcie I miejsca Koło otrzymało 5000 zł.

Konkurs po raz pierwszy odbył się w 2015 r. w Chojnicach. Początkowo nosił on nazwę Kulinarna Bitwa Regionów „Kaszubskie smaki kontra borowiackie przysmaki”. W 2017 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kontynuował konkurs kulinarny, a rok później zyskał on zasięg krajowy.

Honorowy patronat nad VI ed. konkursu objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Finał odbył się podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich i Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie.kola gospodyn wiejskich bitwa regionow

Konkurs w dobie pandemii

Tegoroczna edycja konkursu - po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 - częściowo odbywała się w przestrzeni wirtualnej. Składał się on z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy mieli zaprezentować w formie wideo potrawę regionalną – danie związane z danym obszarem geograficznym, które wywodzi się z tradycji i zwyczajów kultywowanych na danym terenie. Uzupełnieniem prezentacji był opis przepisu i receptury danego dania na bazie polskich tradycyjnych produktów. Do konkursu zgłosiło się 618 zespołów. Komisja konkursowa oceniła prace i wyłoniła 16 laureatów I etapu w każdym województwie.

Drugi etap to finał konkursu z udziałem zwycięzców I etapu. Finałowa ocena jury to składowa dwóch etapów: prezentacji filmowej wraz z opisem oraz prezentacji na żywo.

Czytaj także: Ruszył nabór wniosków o pomoc finansową dla Kół Gospodyń Wiejskich

W tegorocznej edycji przyznano również nagrodę w plebiscycie internetowym. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich z woj. opolskiego za prezentację dania: "Zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków oraz kaszą gryczaną okraszone sosem grzybowym". Koło zdobyło aż 2022 głosy.

"Bitwa Regionów" to konkurs adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich wpisanych do rejestru prowadzonego przez ARiMR oraz stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.