PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Kontrowersyjne badanie: Dieta wegańska poprawia zdrowie

Kontrowersyjne badanie: Dieta wegańska poprawia zdrowie

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-02 22:00:00
dieta wegańska

Według najnowszego badania dieta wegańska może prowadzić do zmniejszenia masy ciała i poprawy wrażliwości na insulinę.

Nowe badanie przeprowadzone przez Physicians Committee for Responsible Medicine, opublikowane w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics wykazało, że dieta wege poprawia jakość diety, prowadząc do zmniejszenia masy ciała i poprawy wrażliwości na insulinę. Spadek masy ciała jest najbardziej związany ze zwiększonym spożyciem roślin strączkowych i zmniejszonym spożyciem mięsa, ryb i drobiu.

Dietetyczne badanie

W 16-tygodniowym badaniu wzięło udział 244 dorosłych osób z nadwagą, które zostały losowo przydzielone albo do zmiany diety, albo do niskotłuszczowej diety wegańskiej, bez ograniczeń kalorycznych, składającej się z warzyw, zbóż, roślin strączkowych i owoców. Badacze śledzili jakość diety, masę ciała, masę tłuszczu i wrażliwość na insulinę. Ostateczna analiza danych objęła 219 uczestników, którzy ukończyli całe badanie i złożyli swoje końcowe zapisy żywieniowe.

Dieta wegańska przyczyniła się do tego, że uczestnicy badania stracili średnio 13 funtów i 9,1 funta masy tłuszczowej. Masa ciała i masa tkanki tłuszczowej nie uległy zmniejszeniu w grupie, która nie wprowadziła zmian w diecie. W grupie wegan wzrost spożycia owoców, roślin strączkowych, alternatywy dla mięsa i produktów pełnoziarnistych oraz spadek produktów pochodzenia zwierzęcego, dodanych olejów i tłuszczów zwierzęcych wiązał się z utratą masy ciała.

dieta wegańska zdrowie

Dieta wegańska a zdrowie

Dr n. med. Hana Kahleova, dyrektor ds. badań klinicznych w Komitecie Lekarzy i współautorka badania wskazuje, że  badania pokazują, że najlepszym sposobem na poprawę jakości zdrowia jest poprawa jakości spożywanej żywności. Oznacza to unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego i stosowanie diety wegańskiej bogatej w owoce, warzywa, zboża i fasolę. 

Warto jednak wspomnieć, że dieta wegańska jest często oparta o produkty wysoko przetworzone. Produkty wegańskie zawierają wiele składników, które z różnych powodów (smak, cena) nie są zdrowe. W 2015 r. naukowcy z Carnegie Mellon University opublikowali badanie dotyczące ilości gazów cieplarnianych wytwarzanych na kalorię w produkcji żywności roślinnej i zwierzęcej. Okazało się, że dieta wegańska i jej przykładowe składniki jak sałata i inne warzywa wypadły gorzej niż wieprzowina.

 

Czytaj też: Dieta wege nie jest aż tak popularna. Produkty tego typu kupuje 2% Polaków

freshplaza.com/fot.pixabay.com