O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Kleszcze – dlaczego najbardziej zagrażają rolnikom?

Kleszcze

Kleszcze uaktywniają się wiosną, w tym sezonie pozostają aktywne już co najmniej od miesiąca. Wokół tych pajęczaków narasta wiele strachu, zewsząd słyszymy o ich zmasowanych atakach, powielane są także mity na ich temat. Jak bardzo więc zwierzęta te zagrażają rolnikom?

Kleszcze – gdzie występują?

Przyjęło się mówić, że kleszcze to problem występujący przede wszystkim w lasach, i to tych najbardziej gęstych. I rzeczywiście, kiedyś był to główny teren występowania tych pajęczaków. Aktualnie możemy je spotkać dosłownie wszędzie – na polanach, łąkach, pastwiskach, polach, parkach, a nawet na placach zabaw dla dzieci. Rolnicy więc siłą rzeczy znajdują się w jednej z grup ryzyka ugryzieniem przez kleszcze.

Minister zdrowia apeluje, aby uważać na kleszcze

Już rok temu minister zdrowia Łukasz Szumowski wraz z głównym inspektorem pracy Wiesławem Łyszczkiem apelowali do rolników o ochronę siebie i swoich pracowników przed kleszczami, gdyż zagrożenie w tym sektorze jest bardzo duże. Zwracano uwagę na podstępność działania kleszczy – atakują one bowiem znienacka, a wkłucie jest praktycznie niewyczuwalne. W apelu przypomniano także, że kleszcze przenoszą groźne choroby – w naszym klimacie przede wszystkim boreliozę (wywoływaną przez bakterie przenoszone przez te pajęczaki) i odkleszczowe zapalenie mózgu.

czytaj także: Choroba Derzsyego najbardziej niebezpieczna dla drobiu wodnego

Borelioza – najgroźniejsza choroba przenoszona przez kleszcze

O ile na odkleszczowe zapalenie mózgu, które występuje rzadziej niż boreliozapole kleszcze, mamy dostępną szczepionkę, a o tyle na tę drugą niestety takiego zabezpieczenia do dyspozycji nie ma. Borelioza jest też o wiele poważniejsza w skutkach, podczas gdy objawy są na ogół bardzo niecharakterystyczne. Tylko u niektórych osób pojawi się rumień, który będzie się rozszerzał obwodowo. Inne wczesne objawy to gorączka, osłabienie, czyli generalnie będą występować objawy grypopodobne o różnym nasileniu. Większość osób, a nawet często i lekarze, zbagatelizuje problem lub nie dostrzeże jego prawdziwego podłoża. Po trzech miesiącach objawy te ustępują, może natomiast wystąpić zapalenie stawów lub nawet mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia możemy mieć do czynienia z problemami neurologicznymi. Leczenie boreliozy bywa bardzo trudne i uciążliwe, a nawet po przeprowadzeniu skutecznej antybiotykoterapii przez kilka miesięcy może utrzymywać się szereg objawów, jak zmęczenie czy bóle stawów i mięśni. W Polsce borelioza najczęściej występuje na północy kraju, ale w ostatnich latach zanotowano wiele przypadków w województwach małopolskim i śląskim. Niestety ze względu na pogodę i wiele innych czynników, kleszcze, a co za tym idzie i borelioza, będą coraz powszechniejszym problemem w całej Polsce.

Kleszcze będą dłużej aktywne ze względu na pogodę, pamiętajmy więc o ochronie

Z powodu łagodnej zimy, pajęczaki te w tym roku obudziły się bardzo wcześnie, Główny Inspektorat Sanitarny informował już na początku maja, że kleszcze uaktywniły się. Pojawiają się głosy, że z kleszczami problem będzie występował nawet do listopada. Aby uchronić się przed atakiem kleszcza najlepiej podczas przebywania w ryzykownym miejscu ubrać się w sposób, który zakryje możliwie jak największą powierzchnię ciała, konieczne jest też stosowanie preparatów odstraszających. Po przebywaniu w zagrożonym miejscu, należy też bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. To najłatwiejsze i wciąż najbardziej skuteczne sposoby, aby uchronić się przed wkłuciem. Jeśli jednak już do niego dojdzie, należy wbrew wielu rozpowszechnianym mitom, kleszcza niczym nie smarować, ani nie wykręcać. Kluczowe jest jednak jak najszybsze usunięcie go ze skóry. Jeśli zrobimy to w ciągu kilku godzin od wkłucia, ryzyko zakażenia się od niego chorobami jest bardzo niskie. Kleszcza powinien usunąć lekarz, aby uniknąć nieumiejętnego pozbycia się go, skutkującego zakażeniem chorobami odkleszczowymi.

gis.gov.pl/wsse.krakow.pl/biomedcentral.com/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023