PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Kleszcze nie odpuszczają. W 2021 r. borelioza zaatakowała w Polsce 12 427 razy

Kleszcze nie odpuszczają. W 2021 r. borelioza zaatakowała w Polsce 12 427 razy

Autor: Tomasz Racki 2022-01-19 07:15:08
borelioza

W 2021 r. w Polsce borelioza zaatakowała, w wykrytych przypadkach, 12 427 osób. To groźna dla człowieka i zwierząt choroba przenoszona przez kleszcze. 

Dane podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W 2020 r. były 12 934 takie przypadki. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza – objawy

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień. W jego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Chorobę leczy się antybiotykami.borelioza kleszcze 2

Jak się chronić przed chorobą?

Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Lekarze radzą, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty – pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Czytaj także: Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze wykryta w tym roku u ponad 10,5 tys. osób

PAP/fot. pixabay