O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-04-2022

Autor: Jacek Podgórski

Kleszcze mogą zabić. Narażeni powinni się zaszczepić

kleszcze

Kleszcze wywołują liczne choroby. Szczególnie narażeni wystąpienie chorób odkleszczowych są rolnicy i leśnicy. 

10,8 tys. dorosłych mieszkańców powiatów sokólskiego i sejneńskiego, związanych z rolnictwem czy leśnictwem, będzie mogło od maja zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowę w tej spawie.

Profilaktyka chorób odkleszczowych

Szczepienia, kwalifikację lekarską do szczepień i akcję edukacyjną o profilaktyce chorób odkleszczowych przeprowadzi w tych powiatach R Med Centrum Medycyny Pracy i Rodziny, które dostanie na ten cel 6,1 mln zł. Są to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 9,8 mln zł.

Projekt jest dla osób w wieku od 18 do 64 lat z zawodowych grup ryzyka (rolnictwo, łowiectwo, rybołówstwo).

Kleszcze groźne na Podlasiu

Członek zarządu woj. podlaskiego Marek Malinowski powiedział, że Podlaskie jest regionem typowo rolniczym, leśnym, z powodu takich warunków mieszkańcy są też narażeni na kleszcze i choroby odkleszczowe.

"Według danych, które zostały nam przedstawione, połowa osób chorych na kleszczowe zapalenie mózgu pochodzi z woj. podlaskiego. Dlatego wyszliśmy temu na przeciw, został stworzony projekt, który właśnie ma na celu profilaktykę i zapobieganie tego typu chorobom" – powiedział Malinowski.

Przypomniał, że wcześniej była podpisana umowa ze szpitalem w Hajnówce na realizację dwóch tysięcy szczepień w powiecie hajnowskim. Zaznaczył, że jeżeli nie wszystkie szczepionki będą w tych trzech powiatach wykorzystane, będą przeznaczone dla mieszkańców w powiatach bielskim, siemiatyckim i augustowskim.
Magda Regulska z firmy R Med powiedziała, że szczepienia, badania pacjentów, kwalifikacje do szczepień i akcja edukacyjna ruszą w maju. Wszystkie działania będą realizowane do końca sierpnia 2023 r. Zaznaczyła, że najważniejsze działania będą prowadzone wiosną (maj-czerwiec) i jesienią (wrzesień-październik), gdy przypada najwięcej zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu.

Ze szczepieniem kleszcze nie tak straszne

Zainteresowani szczepieniami mogą się zgłaszać bezpośrednio do firmy R Med, ale także do lekarzy rodzinnych na swoim terenie, mogą też o to pytać lokalne samorządy. Szczepienia mają być prowadzone przez miejscowy przygotowany personel, ale też będą przyjeżdżać na szczepienia lekarze z R Med – poinformowała Regulska. Dodała, że chodzi o to, aby akcja szczepień była przeprowadzona sprawnie i jak najszybciej. Szczepienie obejmuje dwie dawki podstawowe (druga po dwóch tygodniach) i trzecią przypominającą (za pół roku).

"Skorzystają z tego na pewno ludzie, którzy pracują w terenie. Zapobieganie temu (zachorowaniom – red) jest bardzo ważne, ponieważ skutki tej choroby są bardzo poważne, które wykluczają praktycznie człowieka z życia" – powiedziała o programie członek zarządu województwa Wiesława Burnos. Przyznała, że swojej pracy zawodowej korzystała z takich szczepień.

Czytaj także: Kleszcze – czy naprawdę jest ich coraz więcej?

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023