O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Kasza jęczmienna – bogactwo składników odżywczych w diecie

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna znana jest od lat jako składnik krupniku lub dodatek do dań głównych. Jest ceniona za delikatny smak dobroczynne właściwości dla organizmu.

Kasze w Polsce od zawsze stanowiły ważny element diety. Dzisiaj dietetycy zgodnie twierdzą, że są one nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Wartość odżywcza kasz zależy, zarówno do rodzaju zboża z którego pochodzi, jak i sposobu przetwarzania, który decyduje o zawartości składników odżywczych. Kasze powstają z ziarna, a przecież w ziarnie tkwi tajemnica życia. Wszystkie gatunki kasz w tym jęczmienna mają wiele cennych wartości odżywczych, które przewyższają ryż, makaron, a także ziemniaki.

Kasza jęczmienna – źródło witamin i minerałów

Kasza jęczmienna stanowi 70% produkcji kasz, produkowana jest z ziarna jęczmienia. Obniża poziom złego cholesterolu dzięki zawartości fitozwiązków oraz β-glukanu. Działa przeciwalergicznie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwnowotworowo oraz przeciwzapalnie. Kasza jęczmienna jest dobrym źródłem witamin z grupy B, szczególnie B1, B2 i B6, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, procesy metaboliczne na poziomie komórkowym i reakcje immunologiczne organizmu. Kasza ta jest również źródłem witaminy A, E i K oraz manganu, selenu, magnezu, żelaza, cynku, miedzi i niedużych ilości wapnia.

Kaszę jęczmienną dzieli się na: pęczak – całe, wypolerowane ziarno bez łuski, kaszę perłową (kasza mazurska) – pęczak pocięty na kawałki, kaszę łamaną (wiejską) – rozdrobniony pęczak, niepolerowany.

Kaszę jęczmienną chętnie gotuje się jako dodatek do obiadu – ustępuje popularnością jedynie kaszy gryczanej. Największą zaletą kasz jęczmiennych jest bogactwo tzw. rozpuszczalnego błonnika, który przyczynia się do obniżenia ilości cholesterolu we krwi. Jęczmień, obok owsa, wyróżnia się na tle innych zbóż największą zawartością frakcji rozpuszczalnej błonnika pokarmowego, a zwłaszcza beta-glukanów. Ma on wyjątkowe właściwości obniżania cukru i cholesterolu we krwi. Najbogatszym źródłem tych substancji jest pęczak.

Kasza jęczmienna w kuchni

Pęczak ugotowany na sypko może zastąpićkasza jęczmienna ryż w sałatkach i w gołąbkach. Kasza jęczmienna zawiera gluten – nie mogą jej jeść osoby chore na celiakię. Kulinarnych możliwości jest bardzo dużo, ale najważniejsza jest dobrze ugotowana kasza. Kasza jęczmienna ma lekko ziemisty posmak, dlatego idealnie pasuje do tradycyjnych dań kuchni polskiej, np. sosów mięsnych i grzybowych. Możemy ją spotkać w wersjach na temat risotto, tzw. kaszotto, gdzie podstawą dania zamiast ryżu jest kasza.

Kasze to fundament zdrowej, zbilansowanej diety. Wraz z pozostałymi produktami zbożowymi stanowią podstawę piramidy żywieniowej, zgodnie z którą codziennie powinniśmy zjadać 6 porcji produktów zbożowych.

Czytaj też: Kasza gryczana nie będzie eksportowana z Rosji z obawy o wzrost cen w kraju

zodr.pl/fot. wikimedia Agnieszka Kwiecień, Glane23

swiatrolnika.info 2023