PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /KAS podsumowuje rok: Przemyt papierosów, oleju, a nawet zegarków

KAS podsumowuje rok: Przemyt papierosów, oleju, a nawet zegarków

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-07 08:00:17
przemyt papierosów

Przemyt papierosów o wartości prawie 37 mln zł rozbicie i dużej grupy przestępczej znalazły się na liście spektakularnych akcji przeprowadzonych w 2021 r.

Największy – jak dotąd w Polsce – przemyt papierosów o wartości prawie 37 mln zł, czy rozbicie dużej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu nielegalny olej napędowy znalazły się na liście najbardziej spektakularnych akcji przeprowadzonych w 2021 r., którą przygotowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. Również wspólnie z CBŚP prowadzona była sprawa wyłudzenia 45 mln zł i usiłowania wyłudzenia kolejnych 46 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektów, które wdrażają innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej. Zatrzymano łącznie siedem osób. 

Największy w kraju przemyt papierosów

Największy w kraju przemyt papierosów wykryty został w maju – we wspólnej akcji Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej, na kolejowym terminalu przeładunkowym w gminie Terespol (Lubelskie). W trzech kontenerach, które wjechały z Białorusi, zabezpieczono blisko 2,5 mln paczek papierosów o wartości rynkowej prawie 37 mln zł.

Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 60 mln zł – przypomniał w środę oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, prezentując listę czternastu różnych spraw, w tym udaremnionych przemytów czy prowadzonych dużych śledztw.

Na liście najciekawszych akcji podlaskiej KAS w ubiegłym roku znalazła się też udaremniona próba przemytu papierosów na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy, obecnie zamkniętym w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. W tirze miał być ładunek gwoździ, a było 650 tys. paczek białoruskich papierosów. Wartość tego przemytu to ponad 9,5 mln zł.

Blisko 1 mln paczek nielegalnych papierosów przechwycili funkcjonariusze podlaskiej KAS z Budziska. Kontrabanda ukryta była w dwóch ciężarówkach zatrzymanych w pobliżu polsko-litewskiej granicy. W tirach miały być ładunek lodów, pierogów i ryb. Szacunkowa wartość rynkowa papierosów przekraczała 14,5 mln zł.

Rozbicie grup przestępczych na liście spektakularnych akcji

Nie tylko przemyt papierosów znalazł się na liście, przemyt papierosówktórą przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa. Znalazło się na niej też kilka dużych grup przestępczych, które udało się też rozbić. M.in. we współpracy z CBŚP zatrzymano dziewięć osób podejrzanych o przestępstwa w branży paliwowej. Według ustaleń śledztwa, w latach 2016–2018 przestępcy mogli nielegalnie wprowadzić do obrotu miesięcznie nawet 160 cystern z nielegalnym olejem napędowym; straty Skarbu Państwa zostały oszacowane na minimum 32 mln zł.

Również wspólnie z CBŚP prowadzona była sprawa wyłudzenia 45 mln zł i usiłowania wyłudzenia kolejnych 46 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektów, które wdrażają innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej. Zatrzymano łącznie siedem osób. W kolejnej, dotyczącej fałszywych faktur na co najmniej 105 mln zł, zatrzymano sześć osób i zabezpieczono majątek podejrzanych.

Ponad 250 tys. sztuk podrobionych towarów funkcjonariusze podlaskiej KAS zabezpieczyli podczas działań na terenie centrum handlowego w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. Wartość towaru, gdyby był on oryginalny, sięgnęłaby niemal 115 mln zł.

Blisko osiemset zegarków i bransoletek bezprawnie oznaczonych znakami towarowymi ekskluzywnych marek wykryto w przesyłce kurierskiej wysłanej do Polski z Litwy. Gdyby to był oryginalny towar, jego wartość rynkowa wyniosłaby ponad 20 mln zł. Jeden z podrobionych modeli zegarków, gdyby był oryginalny, wyceniany jest na 917 tys. zł za sztukę.

Czytaj też: Podkarpackie: KAS udaremnił przemyt bursztynu

PAP/fot.pixabay