O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-01-2022

Autor: Monika Faber

Kartki na żywność poparte przez rosyjską Dumę Państwową

Kartki na żywność

Rosja chce wprowadzić kartki na żywność, aby stymulować konsumpcję produktów krajowych i jako dodatkowy środek wspierania rodzin o niskich dochodach.

Powiedział o tym przewodniczący Komisji Przemysłu i Handlu Dumy Państwowej Władimir Gutenev. Według niego Ministerstwo Przemysłu i Handlu od dawna stara się wypracować kompromis, aby wprowadzić kartki żywnościowe w Rosji. Gutenev uważa, że ​​w 2022 r. tempo wzrostu cen konsumpcyjnych pozostanie zbliżone do 6-7%. To samo może dotyczyć produktów spożywczych. Wyższe koszty żywności napędzały inflację, gdy gospodarka wychodziła z kryzysu koronawirusowego. 

Kartki na żywność w Rosji coraz bardziej prawdopodobne

„Rosja w pełni zaopatruje się teraz w niezbędną żywność. Poza tym dość często regulujemy przepływ eksportu za pomocą kwot, bo nasze produkty rolne są bardzo, bardzo konkurencyjne" – zaznaczył poseł. Według niego Ministerstwo Przemysłu i Handlu od dawna stara się wypracować kompromis, aby wprowadzić kartki na żywność w Rosji. Władimir Gutenev twierdzi, że jest to konieczne, aby stymulować konsumpcję produktów krajowych i wspierać rodziny o niskich dochodach. Nie będzie to jednak wymuszony, ale dodatkowy środek.

Gutenev uważa, że ​​w 2022 r. tempo wzrostu cen konsumpcyjnych pozostanie zbliżone do 6-7%. To samo może dotyczyć produktów spożywczych. Z kolei Reuters, powołując się na Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Żywności (FAO) podał, że światowe ceny żywności podskoczyły o 28% w 2021 r. do najwyższego poziomu od dekady, a nadzieje na powrót do bardziej stabilnych warunków rynkowych w nowym roku są niewielkie.

Rosnącą koszty żywności i cen energii

We wrześniu 2020 r. przewodniczącykartki na żywność Komisji Pracy i Polityki Społecznej Dumy Państwowej Jarosław Niłow zapowiedział rozpoczęcie prac nad projektem ustawy przewidującej zapewnienie świadectwa żywnościowego na stałą kwotę dla obywateli o niskich dochodach.

Wyższe koszty żywności napędzały inflację, gdy gospodarka wychodziła z kryzysu koronawirusowego. FAO ostrzega, że ​​wyższe koszty zagrażają biedniejszym ludziom w krajach zależnych od importu.

Wzrost cen żywności jest spowodowany m.in. gwałtownie rosnącymi cenami nawozów, związane z kolei z rosnącymi cenami energii. Spowodowało to wzrost kosztów tzw. nakładów wykorzystywanych przez rolników do produkcji upraw, poddając w wątpliwość perspektywy plonów w 2022 r.

Czytaj też: Rosja zwiększyła eksport rolny do UE o 32% w 2021 roku

meatinfo.ru/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023