PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Już w tę sobotę ruszają III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022

Już w tę sobotę ruszają III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-08 12:30:00
Poświętne 2022

Już w najbliższą sobotę 11 czerwca rusza największa impreza polowa w Polsce, czyli III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022. Na gości czeka wiele atrakcji.

Wydarzenie to też święto doradztwa rolniczego, organizowane w tym roku przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego pod hasłem „rolnictwo przyszłości”. W oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia wezmą udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wraz z sekretarz stanu Anną Gembicką.

III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022 w tę sobotę

Już w tę sobotę startują III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022. Od 11 do 13 czerwca br. Płońsk będzie gościł tysiące mieszkańców obszarów wiejskich i miejskich z całej Polski – rolników, producentów rolnych, firmy działające na rzecz sektora rolnego, doradców i przedstawicieli instytutów badawczych oraz uczniów szkół rolniczych z całego kraju. W ubiegłym roku Krajowe Dni Pola odbywały się w Minikowie.

Organizatorzy mogą się pochwalić istniejącym tu od prawie 100 lat Polem Doświadczalnym, na którym będą prezentowane wyniki doświadczeń polowych, nowe techniki, technologie uprawy oraz odmiany roślin. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kolekcję odmian 30 gatunków roślin uprawnych na ok. 1000 poletkach na 26 ha pola doświadczalnego. Rolnicy spotkają się ze specjalistami i wezmą udział w wystawach ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej.

Namioty tematyczne

Organizatorzy zapraszają do skorzystania z wyjątkowej okazji odwiedzenia namiotów tematycznych. W namiocie „Nauka polska a innowacje w rolnictwie” znajdziemy m.in. prezentacje: roślin i ziarna, degustacje chleba z pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej, produktów mięsnych, mlecznych, owocowo-warzywnych, fermentowanej żywności czy eksponatów chorób i szkodników roślin rolniczych.

Przygotowano też wystawy: zdjęć wykonanych skanerem skaningowym, polskiego jedwabnictwa czy roślin wyhodowanych in-vitro. W namiocie „Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska” zaprezentują się gospodarstwa jagodowo-warzywne, przetwórstwa czarnego bzu, chowu kóz, sadownicze czy zielarskie.

W ramach wydarzenia III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022 promowane też będzie dziedzictwo kulturowe i kulinarne wsi oraz rolnictwo ekologiczne na Mazowszu. W namiocie Koła Gospodyń Wiejskich oraz „Tradycja i Rękodzieło” odbędą się degustacje potraw i pokazy: wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty: kowalskie, włókiennicze, garncarskie, rzeźbiarskie i wiele innych.

Poświętne 2022

Inne aktywności

Uczniowie i studenci kierunków rolniczych dodatkowo skorzystają z lekcji praktycznych w terenie i zapoznają się z aplikacją e-DWIN.

Wielbiciele koni obejrzą z przyjemnością, mające już swoją długoletnią tradycję, Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi.

III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022 to także trzy tematyczne konferencje towarzyszące, które odbędą się w dniach poprzedzających imprezę, poświęcone nowej Wspólnej Polityce Rolnej, transferowi wiedzy do praktyki rolniczej oraz Grupom Operacyjnym na rzecz innowacji (EPI). Udział w konferencjach możliwy jest stacjonarnie lub online.

Zachęcamy a do uczestnictwa w III Krajowych Dniach Pola od 11 do 13 czerwca 2022 r. Odbędą się one na terenie MODR Oddział Poświętne w Płońsku, ul. Sienkiewicza 11. Szczegóły na stronie: https://dnipola2022.pl/.

Internauci będą mogli obserwować wydarzenie na bieżąco w wirtualnej przestrzeni, dzięki studiu online – korzystając z kanału Youtube lub portalu Facebook MODR Warszawa. Relacje z wydarzenia będzie można także obejrzeć w telewizyjnym „Tygodniu” i na antenie TVP3.

Czytaj też: Krajowe Dni Pola coraz bliżej. Sprawdź harmonogram wydarzenia

MRiRW/fot.MODR Warszawa


Wegetarianizm nie jest popularny w Belgii. Prawie wszyscy jedzą mięso

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 01:00:00

Polska żywność promowana na warszawskim Torze Wyścigów Konnych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 23:00:00

Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 12:30:00

BULT SMOGOWICZE