PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Już niedługo otwarcie długo oczekiwanego łódzkiego Orientarium

Już niedługo otwarcie długo oczekiwanego łódzkiego Orientarium

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-24 20:30:00
Orientarium

Orientarium, czyli największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej zostanie otwarty w piątek 29 kwietnia.

Jedną z jego atrakcji jest podwodny tunel o długości 26 m, w którym można podziwiać rafę koralową, rekiny i płaszczki. Kompleks jest podzielony na cztery części. Wraz z otwarciem kompleksu na terenie łódzkiego zoo pojawi się nowy cennik. Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ogrodu.

Łódzkie Orientarium

,,W ciągu niespełna czterech lat powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Ponad 1,3 tys. ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy w kraju tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium, a w całym Ogrodzie Zoologicznym ponad 550 – to wszystko będzie można zobaczyć już 29 kwietnia" – poinformował Urząd Miasta Łodzi.

Prace przy realizacji Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Kilkukrotnie planowano terminy otwarcia kompleksu zbudowanego za ponad 260 mln zł, jednak w praktyce realizacja tego gigantycznego projektu okazała się o wiele trudniejsza niż przewidywano - przede wszystkim ze względu na nowych lokatorów, którzy sprowadzani byli z różnych ogrodów zoologicznych i wymagali długiego, często kilkumiesięcznego okresu aklimatyzacji.

Orientarium jest podzielone na cztery części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie Aleksandra oraz jego młodszego kolegę Taru. Z doniesień medialnych łodzianie wiedzą już, że największą atrakcją dostępną w słoniarni jest wielki basen ze szklaną szybą, przez którą można obserwować podwodne harce słoni. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami zwiedzających latają m.in. czapelki złotawe.

W strefie zwanej Celebes, podzielonej na dwa wybiegi, można spotkać wyderki orientalne, jeżozwierze palawańskie, kura bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim wybiegu zamieszkała rodzina makaków.

W części oceanicznej ulokowano ponad 1,3 tys. ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu o długości 26 metrów. W mniejszych zbiornikach pływają m.in. koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Orientarium

Kompleks jest ogromny

Najgorętsza strefa Orientarium to Wyspy Sundajskie. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego – Krakena i jego partnerkę Penelopę, orangutany sumatrzańskie, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

Wraz z otwarciem kompleksu na terenie łódzkiego zoo pojawi się nowy cennik. Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ogrodu. Za wejście zapłacimy 70 zł, przy czym osoby z aktywną Kartą Łodzianina mogą liczyć na zniżkę w wysokości 30 zł i zapłacą 40 zł.

,,Misją zoo jest zapewnienie jak najlepszych warunków hodowanych gatunkom zwierząt, często krytycznie zagrożonym wyginięciem. Zakup specjalistycznej karmy, profesjonalna opieka weterynaryjna, urozmaicanie wybiegów – to tylko część długiej listy kosztów, które trzeba ponieść. Każdy z odwiedzających może dołożyć swoją cegiełkę i mieć wkład w ochronę przyrody" – uzasadnił podwyżkę cen biletów prezes łódzkiego zoo Arkadiusz Jaksa.

Przed otwarciem zmieni się kursowanie niektórych linii autobusowych. Uruchomione zostaną linie 80A, 80B i 80C, które połączą Orientarium z różnymi rejonami Łodzi. Powstała również specjalna linia ZOO, która bezpłatnie dowiezie gości ze wszystkich dedykowanych Orientarium parkingów pod obiekt. W weekendy wydłużona zostanie linia Z13. Zmianie ulegną rozkłady jazdy linii 6MUK, 43AB, 76 i 97AB. Przystanki przy ogrodzie zyskają nową nazwę – ZOO ORIENTARIUM.

Do dyspozycji gości, którzy wybiorą się do zoo własnym samochodem, będzie pięć parkingów: Atlas Arena – 560 miejsc, Aquapark Fala – 180 miejsc, przy ul. Krakowskiej – 158 miejsc, przy ul. Krzemienieckiej – 42 miejsca, przy al. Unii – 360 miejsc. Prezes Jaksa zaznaczył, że nie będzie możliwości zaparkowania tuż przed wejściem do ogrodu, co jednak - w jego opinii - jest typowe dla większości tego typu obiektów w Europie.

,,Wszystkie parkingi dla gości indywidualnych zapewniają dojście do Orientarium w kwadrans. Pamiętajmy, że nasze zoo otoczone jest ponadstuletnim parkiem, a misją naszego ogrodu jest nie tylko ochrona zagrożonych gatunków zwierząt, ale również otaczającej nas przyrody" – dodał.

Czytaj też: Rynek zoologiczny wiąże swoją przyszłość z handlem elektronicznym

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 25 i 26 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W środę więcej przejaśnień na zachodzie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami


BULT SMOGOWICZE