O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-12-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Jan Krzysztof Ardanowski: Dziś to my jesteśmy liderem w produkcji skór. To bardzo opłacalne ekonomicznie

Jan Krzysztof Ardanowski

Miliardy euro może zarobić polskie rolnictwo po błędnej decyzji Danii o czasowym wstrzymaniu hodowli zwierząt na futra – ocenia poniedziałkowy "Nasz Dziennik" w artykule "Szansa dla hodowców norek". Szanse dla polskiego sektora futrzarskiego i branż z nim kooperujących dostrzegają eksperci, politycy i sami rolnicy na czele, których stoi Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, a obecnie przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Jan Krzysztof Ardanowski: Możemy wypełnić lukę podażową

Według gazety decyzja duńskiego rządu otwiera nowe perspektywy przed polskim rolnictwem. W krótkim czasie Polska z tego rodzaju produkcji może pozyskać miliardy euro – zaznacza "ND".hodowla zwierzat futerkowych 2020

Decyzja duńskiego rządu, za którą zdążyła już przeprosić premier tego kraju Mette Frederiksen, otwiera nowe perspektywy przed polskim rolnictwem. W krótkim czasie Polska z tego rodzaju produkcji może pozyskać miliardy euro. Dania była liderem w produkcji skór. Dzisiaj to my nim jesteśmy. W sytuacji, w której pojawiła się luka podażowa, możemy ją wypełnić. To byłoby bardzo opłacalne ekonomicznie – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Jan Krzysztof Ardanowski: Liczne branże mogą zyskać na sukcesie polskich hodowców

Na ewentualnym sukcesie polskich hodowców zwierząt na futra mogą zyskać także inne branże. Rolnictwo to system naczyń połączonych. Jeżeli polskie hodowle zwierząt futerkowych będą się rozwijać, to zarobią na tym producenci pasz, środków weterynaryjnych. Także hodowcy, którzy sprzedają im odpady zwierzęce. To łańcuch branż, które na tym zyskają. Potrzebna do tego jest jednak wola polityczna – dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Gazeta podała, że po decyzji Danii ceny skór na światowym aukcyjnym rynku w ciągu kilku tygodni wzrosły o 40 proc.

Czytaj także: Norki amerykańskie, a utylizacja UPPZ. Szczepan Wójcik: norki to pożyteczne stworzenia

W niecały miesiąc Dania z pozycji lidera stałą się nic nie znaczącym producentem, a tym samym utraciła potężne wpływy do swojego budżetu z tytułu podatków – ocenił w rozmowie z "ND" prezes związku Polski Przemysł Futrzarski Szczepan Wójcik.

W ostatnich tygodniach ceny skór na światowych aukcjach poszybowała w górę, a kolejne kraje rozważają zwiększenie skali krajowych hodowli. Kilka państwa – w tym Polska – myślą też o stworzeniu aukcji w swoich krajach.

PAP/ND/jac/fot. pixabay

 

 

swiatrolnika.info 2023