PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Jagodzianka podlaskim specjałem! Awans na listę Produktów Tradycyjnych

Jagodzianka podlaskim specjałem! Awans na listę Produktów Tradycyjnych

Autor: Świat Rolnika 2016-11-07 06:19:52
Jagodzianka podlaskim specjałem! Awans na listę Produktów Tradycyjnych

Tradycja wypieku jagodzianek sięga w Puszczy Augustowskiej XVIII wieku. Czarne jagody w tamtejszych lasach mają szczególny walor smakowy i jako nadzienie bułeczek zasłynęły w całej Polsce. Teraz podlaska jagodzianka stała się oficjalnym Produktem Tradycyjnym naszego kraju.

– Jagodzianka jako produkt sprzedawana jest od lat i znana jest w całej Polsce, ale to właśnie Augustów zasłynął ze smaku jagodzianki – wyjaśnia w rozmowie z TVN Biznes i Świat Katarzyna Tomecka z Pracowni Cukierniczej, w której wypieka się jagodzianki od lat 70. XX wieku.

 

Nie ma jednej receptury na bułeczki nadziewane jagodami z Podlasia. Do niedawna w każdym domu przygotowywano regionalny specjał własnymi, pilnie strzeżonymi metodami. Stałym elementem każdego przepisu na jagodziankę są jednak świeże, lokalne produkty. Wśród nich to, co wyróżnia augustowskie wypieki, czyli duża ilość nadzienia jagodowego w stosunku do ilości ciasta drożdżowego. Jagodowy mus sporządza się ze świeżych owoców, nie konfitury albo marmolady.

 

Dzięki swojemu niepowtarzalnemu walorowi smakowemu, wysokiej jakości składników i wieloletniej tradycji drożdżówka nadziewana augustowskimi jagodami znalazła się na unijnej liście Produktów Tradycyjnych. Wpisuje się na nią żywność stanowiąca "element dziedzictwa kulturowego regionu". Produkt musi być wytwarzany tradycyjnymi metodami i od co najmniej 25 lat. Miejsce na zaszczytnej liście zapewnia ochronę specjału przed nieuczciwym przywłaszczeniem nazwy lub podrobieniem. Jest też ważną informacją dla konsumenta poznającego region.

 

tvn24bis.pl/McD/Fot. FB Kotlet.tv