PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Inflacja według Konfederacji Lewiatan pogarsza nastroje konsumenckie

Inflacja według Konfederacji Lewiatan pogarsza nastroje konsumenckie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-23 07:00:00
inflacja

Jak ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, komentując dane GUS, inflacja pogarsza nastroje konsumenckie. 

Jak podał GUS w środę, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł w grudniu -27,3 pkt i był o 4 punkty proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. Największe spadki ufności konsumenckiej odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz aktualnej sytuacji ekonomicznej kraju.

Inflacja wpływa na konsumentów

Inflacja pogarsza nastroje konsumenckie – ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, komentując dane GUS. Największe spadki ufności konsumenckiej odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz aktualnej sytuacji ekonomicznej kraju.

Jak podał GUS w środę, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł w grudniu – 27,3 pkt i był o 4 punkty proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. inflacja nastroje konsumenckie

Według eksperta Konfederacji Lewiatan głównym motorem spadku nastrojów konsumentów – obecnych jak i przyszłych – jest inflacja.

"Mimo że większość wskaźników makroekonomicznych gospodarki świadczy o bardzo szybkim odbiciu postpandemicznym i poprawie w wielu sektorach, to nadal najważniejsza dla Polek i Polaków jest inflacja" – wskazał.

Mariusz Zielonka dodał, że postrzeganie rosnących cen wielu produktów przełożyło się na spadek wszystkich składowych głównego wskaźnika ufności konsumenckiej. Największe spadki odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz aktualnej sytuacji ekonomicznej kraju.

Obawy przed przyszłością 

Ekspert wskazał, że inflacja wpływa również krytycznie na ocenę przyszłości przez konsumentów.

"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) spadł o 1,6 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -19,7. Mimo wszystko jest to wynik znacznie lepszy niż przed rokiem, kiedy to wskaźnik był niższy aż o 4,5 pkt. proc." – zaznaczył.

Jak dodał, największe obawy wzbudza przyszła sytuacja gospodarcza kraju – poważnie zagrożona nowymi wariantami koronawirusa oraz możliwymi restrykcjami gospodarczymi – i obawa o sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego.

Sprawdź również: Od 1. lutego VAT na żywność będzie zerowy. Jest nieoficjalna zgoda KE

fot.pixabay.com