PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Inflacja w Hiszpanii najwyższa od 29 lat – tak źle jeszcze nie było

Inflacja w Hiszpanii najwyższa od 29 lat – tak źle jeszcze nie było

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-24 06:01:11
inflacja

Inflacja w Hiszpanii już dawno nie była tak wysoka. Jak wynika z ostatnich danych Krajowego Instytutu Statystycznego (INE), dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji w Hiszpanii (IPC) wyniósł w październiku 5,4 proc. i jest najwyższy od 29 lat.

Tylko w ciągu jednego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,2 proc. Według ekspertów Banku Hiszpańskiego i raportu KE wzrost cen będzie trwał jeszcze przez wiele miesięcy w przyszłym roku. Podobną sytuację można zauważyć w Polsce. Na wysoką inflację, podobnie jak w Hiszpanii, wpływają ceny energii.

Inflacja w Hiszpanii

Głównymi przyczynami, które powodują, że inflacja rośnie są wysokie koszty energii elektrycznej oraz zakłócenia w światowej produkcji. Rachunki za prąd w hiszpańskich gospodarstwach domowych wzrosły w październiku o prawie 63 proc. w porównaniu z rokiem 2020.

Kryzys energetyczny przekłada się na ceny paliw, które w porównaniu z ubiegłym rokiem podrożały średnio o 28,6 proc. Benzyna jest droższa o 26,5 proc., a olej napędowy o 30,5 proc. - to najwyższy poziom cen od co najmniej 4 lat. Gwałtownie wzrosły też ceny gazu ziemnego – o 11,3 proc.

Ceny towarów konsumpcyjnych, takich jak oliwa z oliwek, podrożały o 26 proc., margaryny o 7,7 proc., a świeżych i mrożonych owoców o 11,3 proc. Wraz z nadejściem sezonu zimowego wzrosły ceny odzieży i obuwia - o ponad 11 proc. O 7,6 proc. wzrosła cena rowerów.

Inflacja pozostanie wysoka na długo?

Według ekspertów Banku Hiszpańskiego inflacja 03i raportu KE inflacja będzie trwała jeszcze przez wiele miesięcy w przyszłym roku.

UE obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Hiszpanii w bieżącym roku do 4,6 proc., tj. o 1,6 punktów mniej od przewidywanych przez rząd Pedro Sancheza, i do 5,5 proc. w 2022 r. , tj. o 1,5 pkt. mniej.

Zgodnie z tymi szacunkami Hiszpania byłaby 11. krajem UE o najniższym wzroście gospodarczym w 2021 r.

W 2020 r. PKB Hiszpanii spadł o 10,8 proc., a obecne ożywienie gospodarcze jest wolniejsze od innych krajów UE. Według ekspertów twierdzi, że jedną z przyczyn może być większy wzrost zatrudnienia w sektorze publicznym niż prywatnym oraz niższa produktywność.

Podobną sytuację można zauważyć w Polsce. Na wysoką inflację, podobnie jak w Hiszpanii, wpływają ceny energii. Co więcej, w opinii analityków wysoka inflacja będzie nam towarzyszyć jeszcze przez najbliższe miesiące.

Czytaj też: Credit Agricole: Inflacja na najwyższym poziomie od maja 2001 r.

 PAP/fot.pixabay