O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Import rosyjskiego gazu zostanie ograniczony o dwie trzecie?

Import rosyjskiego gazu

Import rosyjskiego gazu może być ograniczony o dwie trzecie w ciągu roku – taki plan we wtorek przedstawi Komisja Europejska.

Plan zawiera również rekompensatę energią odnawialną jako element zmniejszenia swojej zależności od Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę – informuje we wtorek "Financial Times". Zdaniem odpowiedzialnego za Zielony Ład w UE Fransa Timmermansa UE mogłaby importować więcej skroplonego gazu ziemnego, z m.in. Kataru, Egiptu, a nawet Australii, gwałtownie zwiększyć produkcję energii odnawialnej i zmniejszyć popyt dzięki środkom zwiększającym wydajność.

Sankcje na Rosję

Widziany przez "FT" plan propozycji wzywa do zapełnienia 80 proc. pojemności magazynów gazu do 30 września, w porównaniu z ok. 30–proc. zapełnieniem obecnie.

Bruksela pozwoli również rządom płacić firmom za przechowywanie gazu. Propozycja KE polega też na ograniczeniu zużycia energii poprzez obniżenie temperatury termostatów i poprawę izolacji gospodarstw domowych.

Timmermans zastrzegł, że kraje mogą być zmuszone dłużej spalać węgiel, by uniknąć przejścia na gaz, ale UE może nadal osiągnąć cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. oraz cel neutralności klimatycznej do 2050 r., pod warunkiem, że szybko wzrośnie udział energii odnawialnej.

Rosja dostarcza 40 proc. gazu UE, przy czym szczególnie uzależnione są Włochy, Niemcy i kilka krajów Europy Środkowej, dostarcza też ok. 25 proc. ropy naftowej – przypomina "FT" w temacie jakim jest import rosyjskiego gazu.

Import rosyjskiego gazu i jego ceny

Ceny gazu z dostawą w najbliższych miesiącach notowane na holenderskim hubie TTF utrzymywały się w poniedziałek na rekordowym poziomie ok. 225 euro za MWh. 

W ciągu dnia szczyt notowań gazu z dostawą w kwietniu sięgnął aż 345 euro za MWh.  Ukraiński operator przesyłowy GTSOU nie informuje o jakichkolwiek zakłóceniach w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem, pomimo działań wojennych i ataków rosyjskich wojsk. Należy również podkreślić, że jak zapewnił szef PGNiG rosnące poziomy cenowe na giełdach, nie przełożą się na koszta ponoszone przez gospodarstwa domowe. Import rosyjskiego gazu może zostać ograniczony.

Na otwarciu notowania kontraktów na gaz z dostawą w kwietniu 2022 r. były droższe o niemal 20 proc. niż w piątek. Po wzroście notowań w ciągu dnia ceny gazu wróciły do poziomu z otwarcia. Dla kontraktów z dostawą w kwietniu wynosiły niecałe 230 euro na MWh, dla majowych – 215 euro za MWh. Podobny poziom notowań osiągnęły kontrakty kwartalne na II kwartał br. Wszystkie instrumenty z dostawą przed październikiem były notowane powyżej 210 euro za MWh.

Ukraiński operator przesyłowy GTSOU nie informuje o jakichkolwiek zakłóceniach w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem, pomimo działań wojennych i ataków rosyjskich wojsk. Jak poinformowało GTSOU, w poniedziałek realizowało przesył na zachód zakontraktowanego wolumenu 110 mln m sześc. rosyjskiego gazu.

Czytaj również: Rosyjska ropa nie będzie importowana do USA? Kongres rozważa taką możliwość

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023