PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Wtorek pogodny i ciepły na wschodzie kraju. Mogą wystąpić burze

IMGW: Wtorek pogodny i ciepły na wschodzie kraju. Mogą wystąpić burze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-26 08:26:00
IMGW

Synoptyk IMGW Ewa Łapińska przekazała, że we wtorek rano na wschodzie kraju będzie pogodnie i słonecznie, a temperatura wyniesie 20-21 st. C.

Dodała, że w pasie od Pomorza przez Kujawy po Ziemię Łódzką i Opolszczyznę mogą pojawić się przelotne opady deszczu i burze. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h, z kolei opady deszczu mogą wynieść około 30 mm. Od Skandynawii przez Polskę po Włochy rozciąga się obszar niskiego ciśnienia i strefa frontu atmosferycznego, pozostałe obszary kontynentu Europejskiego są w zasięgu wyżów.

Prognoza IMGW na wtorek

,,We wtorek front atmosferyczny będzie się przemieszczał z zachodu na wschód kraju. Przyniesie opady deszczu i burze" – prognozuje synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

Podkreśliła, że burzy z opadami deszczu należy się spodziewać na wschodzie, południowym wschodzie i w centrum kraju.

,,Warmia i Mazury, Pomorze, Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyzna, Podkarpacie, Śląsk, Małopolska – tutaj wszędzie burze. Natomiast na zachodzie, północnym zachodzie raczej przelotny deszcz" – wskazała Łapińska.

Prognoza synoptyczna Ewy Łapińskiej zakłada, że we wtorek temperatura maksymalna wyniesie do 32 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Mniej w centrum i na zachodzie – tam od 25 do 26 st. C. Najchłodniej będzie nad morzem i na Podhalu – w granicach 21-22 stopni.

Dodała, że wiatr będzie słaby i umiarkowany. W burzach porywy mogą wynieść 70-75 km/h. Opady deszczu w burzach około 15 mm. Na południu lokalnie nawet 35 mm.

,,W nocy strefa frontu będzie stopniowo się przemieszczała na wschód. W pierwszej części nocy gdzieniegdzie przelotny deszcz i burze na wschodzie oraz południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze dużo przejaśnień" – wskazała synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

Dodała, że nad morzem może spaść słaby, przelotny deszcz.

Temperatura minimalna w nocy wyniesie 10-12 st. C w centrum i na zachodzie kraju, zaś na południowym wschodzie 15-16 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany – nad morzem porywisty. Porywy wiatru mogą wynieść 40 km/h, natomiast w burzach do 60 km/h.

 

imgwCzytaj też: Prognoza pogody na najbliższe dni. Wysokie temperatury i deszcz

PAP/fot.pixabay