PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: W weekend prognozowane opady śniegu i ujemne temperatury

IMGW: W weekend prognozowane opady śniegu i ujemne temperatury

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-21 15:30:00
IMGW

Najbliższy weekend przyniesie pogodę zimową z opadami śniegu i zdecydowanie ujemnymi temperaturami – poinformował IMGW.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższy weekend możemy spodziewać się opadów śniegu na terenie całego kraju. Temperatury w nocy będą utrzymywać się mocno poniżej zera. W ciągu dnia słupki na termometrach będą lekko na minusie lub w okolicy zera. W sobotę i niedzielę towarzyszyć nam będzie również zachmurzenie od umiarkowanego po duże. W niedzielę na zachodzie zacznie się ocieplenie, ale na wschodzie nadal będzie zimowo.

IMGW: Sobota pod znakiem zachmurzenia i opadów śniegu

Jak informuje IMGW, w sobotę w północno-zachodniej części kraju prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, na krańcach zachodnich możliwe w opady marznące i powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0 do 3 st. C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, na wschodzie wybrzeża w porywach od 55 km/h do 70 km/h, północno-zachodni.

Na północy i północnym-wschodzie zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3 do 1 st. C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, początkowo na północnym zachodzie osiągający 65 km/h, północny i północno-zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim IMGW prognozuje zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na wschodzie i północy regionu przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1 do 1 st. C. Miejscami oblodzenie nawierzchni dróg. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

W województwie mazowieckim, łódzkim i lubelskim zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2 do 0 st. C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Na południowym zachodzie kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4 do 1 st. C, w rejonach podgórskich od -6 do -3 st. C, wysoko w górach od -11 do -7 st. C. Wiatr umiarkowany, początkowo porywisty, północno-zachodni. W Sudetach wiatr bardzo silny, od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 80 km/h, w Beskidach porywy do 60 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W województwie małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej w górach o około 5 cm. Temperatura maksymalna od -4 do -1 st. C, w rejonach podgórskich od -7 do -4 st. C, na szczytach Tatr około -16 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach porywy do 65 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Przypomnijmy, że według prognoz IMGW, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach.

W niedzielę prognozowane rozpogodzenie na zachodzie kraju

W niedzielę w północno-zachodniej części krajuIMGW mroz 5 prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, na zachodzie także deszczu oraz lokalnie opady marznące, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0 do 4 st. C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

Na północy i północnym wschodzie zachmurzenie będzie duże z rozpogodzeniami. Miejscami słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4 do -1 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków północnych.

W województwie wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim IMGW prognozuje zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami mgła. Temperatura maksymalna od -1 do 2 st. C. Wiatr słaby, zmienny.

W województwie mazowieckim, łódzkim i lubelskim zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Na krańcach zachodnich także opady deszczu ze śniegiem oraz marznącej mżawki powodującej gołoledź. Temperatura maksymalna od -4 st. C na wschodzie do 1 st. C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Na południowym zachodzie według IMGW zachmurzenie będzie duże. Miejscami, głównie w południowej połowie regionu opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2 do 1 st. C, w rejonach podgórskich Beskidów od -5 do -2 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

W województwie małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie duże. Opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3 do 0 st. C, w rejonach podgórskich od -6 do -3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay


Prof. Jan Szyszko uhonorowany pomnikiem w Jarocinie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:30:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 28 i 29 czerwca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 09:00:00

IMGW: Koszmarne upały we wtorek. Będzie jak w tropikach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 08:30:00

BULT SMOGOWICZE