PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: W poniedziałek burze z gradem w centrum i na wschodzie Polski

IMGW: W poniedziałek burze z gradem w centrum i na wschodzie Polski

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-13 09:07:00
burze z gradem

IMGW informuje, że burze z gradem pierwszego i drugiego stopnia, opady deszczu, porywisty wiatr mogą wystąpić w centralnych i w wschodnim pasie kraju.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, dla województw w centralnym i wschodnim pasie kraju od północy po południową granicę wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

Załamanie pogody w poniedziałek

Miejscami może spaść grad. W centrum kraju ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w godzinach od 11:00 do 20:00, a we wschodnich od 13:00 do 21:00.

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w godzinach od 9:00 do 18:00 w centralnej i miejscami w zachodniej części kraju oraz na południowym zachodzie Polski i obejmują województwa, pomorskie, kujawsko-pomorskie, opolskie oraz część województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mogą wystąpić burze z gradem.

Jak przekazała PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek do Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze. Różnica temperatur pomiędzy Świnoujściem a Przemyślem wyniesie 10 stopni Celsjusza. Dla obszaru od Suwałk na północy, przez Mazowsze, po Górny Śląsk i terenów na wschód od tego pasa IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Burze z gradem

Burze z gradem w dużej części Polski

"W poniedziałek na południowo-wschodniej części kraju spodziewamy się frontu falującego, który generować będzie bardzo silne burze z gradem. Przelotne opady deszczu możliwe są niemal w całym kraju. W środkowej części Polski – od Pomorza Wschodniego, przez część Wielkopolski, po Dolny Śląsk będą to już burze, na które wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia. Najpoważniejsza sytuacja będzie na południowym wschodzie i południu kraju, gdzie mówimy o burzach z gradem, w czasie których lokalnie może spaść do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Dodatkowo, szczególnie w rejonie Małopolski i Górnego Śląska, możliwy jest wiatr dochodzący w porywach do 110 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, do 27 stopni na południowym wschodzie" – powiedziała synoptyk IMGW.

W nocy zanikające burze, z opadami do 15 mm deszczu i porywami wiatru do 70 km/h będą jeszcze na wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze dużo chmur i możliwe są przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna w nocy od 10 do 12 stopni Celsjusza. Według prognozy IMGW wtorek będzie już wyraźnie chłodniejszy, a temperatura maksymalna przekroczy 20 stopni Celsjusza tylko na południowym zachodzie.

Czytaj również: HydroALERT uruchomiony; serwis będzie prognozował niebezpieczne zjawiska

PAP/fot.pixabay


Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 12:30:00

Prof. Jan Szyszko uhonorowany pomnikiem w Jarocinie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:30:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 28 i 29 czerwca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 09:00:00

BULT SMOGOWICZE