PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Rosną poziomy wód na wybrzeżu, Zalewie Wiślanym i Żuławach

IMGW: Rosną poziomy wód na wybrzeżu, Zalewie Wiślanym i Żuławach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-16 13:00:08
IMGW

IMGW alarmuje o dużych i gwałtownych wzrostach poziomów wód na całym polskim wybrzeżu oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach.

Ponadto, najbliższych dniach wiatr może wiać z prędkością do 100 km/h, niebezpiecznie ma być na obszarze całej Polski już w nocy, w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem i dotyczący gwałtownych wzrostów poziomów wód na całym wybrzeżu oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach. Opady, które pojawią się w niedzielę w niektórych miejscach, mogą być zdaniem meteorologów zapowiedzią załamania pogody na początku tygodnia. 

IMGW wydaje alerty drugiego stopnia

Jak informuje IMGW, w niedzielę ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą zacząć obowiązywać na całym obszarze województwa warmińsko-mazurskiego oraz w północnych powiatach woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Alert drugiego stopnia przed silnym wiatrem oznacza możliwość wystąpienia wiatru o średniej prędkości 72-90 kilometrów na godzinę lub porywów wiatru o prędkości 90-115 km/h.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też alert drugiego stopnia dotyczący gwałtownych wzrostów poziomów wód na całym wybrzeżu oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku, 18 stycznia. W najbliższych dniach wiatr lokalnie powieje z prędkością do 100 km na godz.

Dla pozostałych miejsc w kraju synoptycy planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zgodnie z tym alertem, możliwa jest średnia prędkość wiatru do 70-72 km/h lub porywy do 90 km/h.
W związku z prognozowanym sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego, na całym Wybrzeżu przewidywane są gwałtowne wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej. Na Wybrzeżu Wschodnim — przekroczone stany alarmowe" — poinformował IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska IMGW szacuje na 90 proc. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku, 18 stycznia, do godz. 8. Dotyczy także Zalewu Wiślanego i Żuław.

Silny wiatr na północy i w centrum kraju

Kolejne ostrzeżenieIMGW wiatr IMGW dotyczą nadciągających wichur, podczas których w niektórych regionach wiatr może wiać z prędkością do 100 km/h.
W ciągu nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr zacznie przybierać na sile i w drugiej połowie nocy będzie już dość silny. Nad morzem nad ranem w poniedziałek może wiać z prędkością 100 km/h, w północnej

Polsce do 80 km/h, a na południu kraju do 70 km/h.

"W poniedziałek i z poniedziałku na wtorek bardzo silny wiatr w porywach powyżej 100 km/h. Prosimy przygotować się na najsilniejsze porywy wiatru na północy i w centrum kraju. Tak silne porywy wiatru mogą stanowić zagrożenie" – ostrzegają synoptycy.

W poniedziałek, poza woj. warmińsko-mazurskim oraz północnymi powiatami woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać rozszerzone na województwa podlaskie, mazowieckie, a także lubelskie. W pozostałej części kraju możliwe są alerty pierwszego stopnia.

Opady, które pojawią się w niedzielę w niektórych miejscach, mogą być zdaniem meteorologów zapowiedzią załamania pogody na początku tygodnia. Synoptycy IMGW ostrzegają też przed dużymi skokami ciśnienia atmosferycznego, które mogą wpływać negatywnie na samopoczucie.

Z prognoz IMGW wynika, że w poniedziałek wieczorem wiatr może zacząć słabnąć, a w kolejnych dniach, mimo że nadal będzie momentami dość silny, nie powinny już zagrażać tak silne wichury. Mogą pojawić się też przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w opady śniegu.

Czytaj też: IMGW: Prognoza pogody na 15 i 16 stycznia; przewidywane zachmurzenie w części kraju

 PAP/fot.pixabay


Autor: Tomasz Racki

IMiGW: w tym tygodniu słonecznie. Najcieplej na zachodzie


Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna ponownie zaatakowała w województwie mazowieckim


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Poniedziałek będzie słoneczny w prawie całym kraju


BULT SMOGOWICZE