PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Poniedziałek będzie chłodny, ale nadchodzi poprawa pogody

IMGW: Poniedziałek będzie chłodny, ale nadchodzi poprawa pogody

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-11 08:30:00
IMGW

Synoptyk IMGW Dorota Pacocha przewiduje, że poniedziałkowa pogoda będzie pochmurna, a nad krajem będą utrzymywały się masy chłodnego powietrza.

Europa Wschodnia oraz Półwysep Iberyjski znajdują się w zasięgu niżów oraz związanych z nimi frontów atmosferycznych, pozostały obszar kontynentu jest pod wpływem słabego i rozległego wyżu z centrum nad Morzem Północnym. Polska jest pod wpływem wypełniającego się niżu z ośrodkiem nad Łotwą. Od wtorku jednak prognozowana jest poprawa pogody, ponieważ nad zachodnią połowę kraju napływać będą masy ciepłego powietrza.

Prognoza IMGW na poniedziałek

Jak przekazała Dorota Pacocha z IMGW, w poniedziałek Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Łotwą i chłodnych mas powietrza polarno-morskiego. Od zachodu do kraju zbliża się klin wyżowy z centrum nad Morzem Północnym, który przyniesie ze sobą wyraźne ocieplenie.

,,W poniedziałek będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Oprócz zachodnich krańców, lokalnie możliwe są burze z gradem i opadami do 10-20 milimetrów deszczu. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie 18-22 stopnie C., a w rejonach podgórskich około 15 stopni C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami na zachodzie dość silny i porywisty, północno zachodni i zachodni" – powiedziała Dorota Pacocha.

Noc nadal pochmurna, ze słabymi opadami deszczu. We wschodniej połowie kraju możliwe są zanikające burze, w czasie których porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h. Temperatura minimalna nad ranem wyniesie od 11 do 16 stopni C. Od wtorku nad zachodnią połowę kraju napływać będą masy ciepłego powietrza i tam w środę temperatury mogą zbliżyć się do 30 stopni C.

imgw

Czytaj też: Woda gazowana może zniknąć z włoskich sklepów; powodem braki CO2

PAP/fot.pixabay