PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Początek tygodnia mroźny i zimowy; W środę nawet 10 stopni Celsjusza

IMGW: Początek tygodnia mroźny i zimowy; W środę nawet 10 stopni Celsjusza

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-27 14:00:00
IMGW

Rozpoczynający się tydzień przyniesie zmianę pogody. Początek będzie mroźny i zimowy, natomiast od środy zacznie robić się coraz cieplej – prognozuje IMGW.

Natomiast w drugiej połowie tygodnia temperatura maksymalna przekroczy nawet 10 stopni Celsjusza. W poniedziałek na ogół będzie pogodnie, choć na południu i zachodzie okresami możliwe są duże zachmurzenia. Ocieplenie, które we wtorek zaznaczać się będzie na zachodzie Polski, w nocy z wtorku na środę i w środę powoli postępować będzie na wschód kraju. Od czwartku do soboty temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy będzie dodatnia, maksymalnie osiągając od 3 stopni na północnym wschodzie do 12 stopni na zachodzie.

IMGW: Na początku tygodnia utrzymają się nocne dwucyfrowe mrozy

W swojej tygodniowej prognozie Instytut podkreśla, że po bardzo mroźnej nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura w poniedziałek w dzień również nie będzie przekraczać 0 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowić będą jedynie obszary podgórskie Sudetów, gdzie lokalnie temperatura w dzień może wzrosnąć do 2 stopni.

Jak informuje IMGW, na pozostałym obszarze Polski w najcieplejszym momencie dnia będzie od -8 do -3 stopni Celsjusza. Na ogół będzie pogodnie, choć na południu i zachodzie okresami możliwe są duże zachmurzenia. Rano miejscami będą utrzymywać się jeszcze mgły, a w ciągu dnia na południowym wschodzie mogą pojawiać się słabe opady śniegu.

Kolejna noc nie będzie już aż tak mroźna jak poprzednie, ale miejscami termometry będą jeszcze pokazywać dwucyfrowy mróz. Na Kujawach i Pomorzu Wschodnim temperatura może spaść do -14 stopni Celsjusza.

We wtorek według IMGW na niebie dominować będą chmury. Na południowym wschodzie okresami padać będzie słaby śnieg. W drugiej połowie dnia od zachodu do Polski zacznie nasuwać się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Przyniesie ona na zachodzie kraju opady śniegu, przechodzące stopniowo w deszcz, przejściowo również marznący, powodujący gołoledź. Będzie ślisko. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -6 stopni na północnym wschodzie do 3 stopni Celsjusza na południowym zachodzie.

W czwartek nawet 12 stopni Celsjusza na zachodzie kraju

Ocieplenie, które we wtorek zaznaczać się będzieIMGW 023 na zachodzie Polski, w nocy z wtorku na środę i w środę powoli postępować będzie na wschód kraju. W środę padać będzie w całym kraju. Na zachodzie będzie to przeważnie deszcz, a we wschodniej połowie kraju śnieg, przechodzący w deszcz, który przejściowo będzie marznący. Miejscami warunki na drogach mogą być trudne.

Temperatura maksymalna według prognoz IMGW będzie już przeważnie dodatnia, za wyjątkiem północnego wschodu, gdzie termometry pokazywać będą od -4 do -1 stopnia Celsjusza. Na pozostałym obszarze maksymalnie będzie wahać się od 0 do 6 stopni Celsjusza. Kolejnej nocy w obszarach podgórskich Karpat temperatura spadnie zera, więc na drogach znów zrobi się ślisko.

Od czwartku do soboty temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy będzie dodatnia, maksymalnie osiągając od 3 stopni na północnym wschodzie do 12 stopni na zachodzie. Na niebie dominować będą chmury, z których okresami padać będzie deszcz. Znacząco wzrośnie prędkość wiatru, który w porywach nad morzem i na krańcach południowych Polski dochodzić będzie nawet do 80 km/h.

"Kolejna zmiana pogody nastąpi w niedzielę, choć ten scenariusz nie jest jednoznaczny i może jeszcze ulec zmianie" – zaznacza Instytut.

Według obecnych prognoz niedziela będzie pogodna, ale już chłodniejsza. Temperatura w nocy znów spadnie zera, a w dzień wynosić będzie tylko od zera do 5 stopni Celsjusza.

"Na szczęście wiatr powinien być już dużo słabszy, co poprawi nieco odczucie termiczne" – przekazało IMGW.

Czytaj też: GDDKiA ostrzega kierowców przed śliskimi drogami i mgłą

PAP/fot.Pixabay