PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Po deszczowym weekendzie, początek sierpnia ze stabilną pogodą

IMGW: Po deszczowym weekendzie, początek sierpnia ze stabilną pogodą

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-01 08:29:00
IMGW

Synoptyk IMGW Dorota Pacocha prognozuje, że po deszczowym i burzowym weekendzie, pogoda w poniedziałek się uspokoi niemal w całym kraju.

Zachodnia oraz częściowo południowa i wschodnia Europa znajduje się w zasięgu wyżów. Pozostały obszar kontynentu jest pod wpływem płytkich niżów oraz związanych z nimi układów frontów atmosferycznych. Polska jest pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Podlasia w rejon Zatoki Ryskiej. Po południu nad obszary zachodnie kraju nasunie się układ frontów atmosferycznych. Z zachodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Prognoza IMGW na poniedziałek

Jak przekazała PAP Dorota Pacocha z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym dniu tygodnia Polska będzie w masach ciepłego powietrza polarno-morskiego. Na pogodę we wschodniej części kraju wpływ będzie miał jeszcze płytki niż, przemieszczający się na północ i północny wschód.

,,W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. Na południowym zachodzie, głównie w rejonach podgórskich Śląska, możliwe burze z opadami do 15 mm deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 26 stopni na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno zachodni. W czasie burz wiatr w porywach może osiągać do 60 km/h" – powiedziała synoptyk IMGW Dorota Pacocha.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane, z możliwymi lokalnymi opadami deszczu. Nad ranem mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od 10 stopni na północy do 16 na zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany i zmienny, z przewagą kierunków zachodnich.

imgw

Czytaj też: Pogoda na sierpień – czekają nas fale upałów i rekordy temperatur

PAP/fot.pixabay