PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Niż Ida przyniesie powrót zimy, możliwe burze śnieżne

IMGW: Niż Ida przyniesie powrót zimy, możliwe burze śnieżne

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-19 14:15:00
IMGW

Przed nami kolejny niż, nazywa się Ida. Przyniesie powrót zimy, nawet z burzami śnieżnymi, wiatrem do 100 km/h– ostrzega synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Synoptyk dodał, że zbliżający się niż może przynieść również sztorm na Bałtyku z falami sięgającymi trzech metrów wysokości. Przed nami kolejny niż, nazywa się Ida. Choć różnica ciśnień, którą spowoduje, będzie niższa niż w poniedziałek, kiedy wynosiła ona 20 hektopaskali, to będziemy mieli bardzo silny wiatr zachodni, przechodzący w północno-zachodni – wyjaśnił synoptyk.

IMGW: Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burz śnieżnych

Synoptycy z IMGW obliczają, że istnieje 60-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia burz śnieżnych.

“Mniejsze prawdopodobieństwo jest już w środkowej części kraju – tu prognozowane jest w okolicach 30 proc." – wyjaśnia synoptyk.

"Gdy porównamy wartości z poniedziałku, do tych prognozowanych, to wynika z tego, że – o ile powstanie to zjawisko burz śnieżnych – jego skala będzie mniejsza niż w poniedziałek, wyładowań także będzie mniej" – dodaje.

Niż spowoduje, że napłynie do nas chłodne arktyczne powietrze i przyniesie opady śniegu, szczególnie na północy od 5 do 8 cm.

Warto przypomnieć aktualną prognozę pogody na środę i czwartek.

Porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 100 km/h

Silnego wiatru należy się spodziewać w południowejIMGW wiatr 05 części zachodniopomorskiego, pomorskiego, a także w kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, a także lubuskim wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim – tu będą porywy do 80 km/h. IMGW wydało dla tych województw alert pierwszego stopnia.

Już wydano ostrzeżenia 2 stopnia dla północnej części kraju, szczególnie dla wybrzeża w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Tam wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h, czyli nieznacznie mniej niż w poniedziałek.

Na Bałtyku będzie sztorm, a w nocy i jutro nawet bardzo silny sztorm. Będzie wiało do 9 w skali Beauforta. W poniedziałek sztorm miał 11 w skali Beauforta, mimo to fale sięgną ok. 3 m wysokości.

W kolejnych dniach spodziewany jest napływ chłodnego powietrza.

"W kolejnych województwach zima da o sobie znać. Np. w podlaskim można się spodziewać spadków temperatury do – 15 stopni Celsjusza" – prognozuje synoptyk IMGW.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmieciowe pułapki na zwierzęta. Naukowcy podają szokujące dane


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


BULT SMOGOWICZE