O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – POLPIG rekomenduje rozwiązania wielkopolskich hodowców

ASF

Grupa producentów świń z Wielkopolski, która zamierza rozwijać tucz bez antybiotyków oraz GMO, prowadzi audyty bioasekuracji przeciw ASF w gospodarstwach. Poza audytami wewnętrznymi również audytowani są ich dostawcy pasz i innych środków produkcji oraz odbiorcy świń i padliny.

POLPIG popiera i będzie propagować model produkcji, który oprócz poprawy zdrowia i dobrostanu zwierząt, ma istotne znaczenie dla walki z wirusem.

ASF – POLPIG zaleca aby producenci organizowali się w grupy sanitarne

Wzorem producentów Hiszpańskich walczących z ASF rekomendujemy organizowanie się producentów w grupy sanitarne, które będą przestrzegać zasad bioasekuracji nie tylko w swoich gospodarstwach, a również sygnalizować nieprawidłowości u swoich sąsiadów

– przekazuje POLPIG

Do grup sanitarnych powinni zostać włączone również koła łowieckie, Inspekcja Weterynaryjna oraz inne podmioty zaangażowane w walkę z wirusem.

Stanowczo rekomendujemy eliminowanie produkcji świń w szarej strefie (poza ewidencją). Gospodarstwa produkujące świnie wyłącznie na swoje potrzeby również powinny zostać objęte nadzorem weterynaryjnym

– dodaje POLPIG

Afrykański pomór świń tematem rozmów wicepremiera Kowalczyka z rolniczym OPZZ

Głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwaASF 0245 Henryka Kowalczyka z przedstawicielami rolniczego OPZZ były sprawy związane z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Poruszono m.in. sprawę odstrzału dzików i odszkodowań dla rolników za wybitą z powodu wirusa trzodę.

Dzisiejsze spotkanie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń było raczej dyskusją na temat bioasekuracji i odszkodowań z powodu ASF. Rozmawialiśmy także o polityce łowieckiej

– powiedział minister.

Kowalczyk przyznał, że ważne jest, by można było regulować populację dzików; by jednak można było to zrobić dziki trzeba policzyć, żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Metody techniczne – jak to zrobić – są do uzgodnienia, ale są różne pomysły np. za pomocą termowizji, dronów czy noktowizorów.

Kowalczyk poinformował, że będzie rozmawiał z wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odpowiedzialnym za łowiectwo Edwardem Siarką m.in. o tym, jakie metody stosować, by zachęcać myśliwych do aktywnego odstrzału, aby doprowadzić do takiej populacji dzików, która nie będzie powodowała rozprzestrzeniania się ASF.

Czytaj też: Afrykański pomór świń – czeskie gospodarstwa postawione w stan gotowości

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023